Horor snimak koji ledi krv u žilama: Morsko čudovište ščepalo ronioca za nogu i divljački mu zarilo zube
Ovo je trebalo da bude putovanje života za britanskog ronioca Dena Vajta. Ali sada, kada se osvrne unazad, sa užasom se priseća kako se njegovo ronjenje iz snova pretvorilo u pravu noćnu moru – kada je pred sobom video kako ajkula zariva zube u nogu njegovog kolege ronioca.
Iako se ovaj stravični incident dogodio pre sedam godina, jeziva scena ostala je duboko urezana u Denovo sećanje. Još 2018. godine, Den i njegova partnerka Šoni Tomas završavali su sertifikat za duboko ronjenje kod Ostrva Braće, nedaleko od obale Egipta.
Par je bio na dubini od svega pet metara kada je Den primetio ajkulu kako pliva ka njegovoj ronilačkoj grupi. Zaintrigiran morskim stvorenjem, izvadio je svoju GoPro kameru i počeo da snima dok je ajkula kružila oko ostalih ronilaca. Isprva se činila bezopasnom, lebdeći iznad njih, ali ubrzo se uputila ka jednom muškarcu iz grupe.
Međutim, kako se vidi na Denovom snimku, situacija je naglo krenula po zlu kada je ajkula počela da se ponaša neobično – kružila je oko ronioca i pokušavala da mu ugrize peraja. Ajkula je zatim otplivala, dok ju je ronilac uspešno odbio nogama, ali se tada okrenula ka drugom muškarcu i divljački mu se zarila oštre zube u nogu, pretvarajući kristalno plavu vodu u krvavi vrtlog dok mu je kidala deo lista.
Pojavljujući se u dokumentarcu "Zašto ajkule napadaju" iz 2023. godine, Den je opisao zastrašujući trenutak: "Ugrizla ga je za nogu, čvrsto se zakačila i počeli su da se vrte, gotovo kao da izvode kolut unapred. Bilo je suludo, nije htela da ga pusti čitavu večnost i na kraju mu je otkinula mišić na nozi. Pojavio se ogroman oblak krvi u vodi... Još jedan ronilac je počeo da vrišti. Moglo se čuti vrištanje. Bilo je užasavajuće slušati to", prisetio se Den. Muškarac se borio sa zveri dok mu je kidala udove, ali je nekim čudom uspeo da se oslobodi iz njenih oštrih čeljusti.
Uprkos tome što su bili nekoliko metara pod vodom, njegov jezivi krik može se jasno čuti na snimku.
Žrtva je na kraju izvučena iz vode i dobila je hitnu medicinsku pomoć na ronilačkom brodu pre nego što je prebačena u bolnicu, gde su lekari uspeli da mu spasu nogu. Denov jezivi susret s ovom krvoločnim morskim grabljivicem samo je jedan u nizu brutalnih napada ajkula poslednjih godina. Prošle nedelje, kanadskoj turistkinji obe ruke su otkinute nakon što je ušla u more da se okupa.
Pedesetpetogodišnja žena bila je na odmoru na karipskom ostrvu Turks i Kaikos ranije ovog meseca kada je predator, za kojeg se veruje da je ajkula bik duga oko dva metra, izvršio brutalan napad.
Navodno, ajkula je prvo udarila u njene noge, a zatim je počela da kruži oko nje pre nego što ju je ugrizla za butinu. Kada je žena instinktivno podigla ruke u pokušaju da se zaštiti, ajkula joj je odgrizla obe šake – jednu do sredine podlaktice, a drugu do ručnog zgloba. Njen užasnuti suprug potrčao je da joj pomogne, postavivši se između nje i ajkule, i uspeo je da je odgurne i odvuče ženu na sigurno, sve dok nije uspela da izađe iz vode i sruši se na plažu.
Potresne fotografije prikazuju kako se gomila ljudi okupila oko ranjene žene nakon što se dokopala obale, dok su joj na ruke pritiskali tkanine u pokušaju da zaustave krvarenje.
Teško povređena žrtva dobila je prvu pomoć na plaži pre nego što su je bolničari prevezli u lokalnu bolnicu na lečenje. Žena je zadobila trajne povrede, izgubivši obe ruke, pri čemu je navodno jedna amputirana do ručnog zgloba, a druga do sredine podlaktice, ali su lekari uspeli da joj spasu nogu. Kasnije je avionom hitne pomoći prebačena nazad u Kanadu na dalju operaciju i oporavak.
Policija i ekološke službe potvrdili su da se napad dogodio u vodama kod plaže Tompson Kouv u centralnom Providensijalesu oko 10:30 ujutro, u petak, 7. februara.
Ujedi ajkula u vodama oko ostrva Turks i Kaikos relativno je retka pojava: prošle godine zabeležen je samo jedan ničim izazvan napad, koji nije bio smrtonosan, prema podacima Međunarodnog registra napada ajkula (ISAF) pri Floridskom prirodnjačkom muzeju.
Stanište oko ovih ostrva dom je raznim vrstama ajkula.
ISAF je ove nedelje objavio saopštenje u kojem navodi da je "2024. bila izuzetno mirna godina po pitanju napada ajkula". Prošle godine prijavljeno je 69 ničim izazvanih napada ajkula na ljude širom sveta, što je iznad petogodišnjeg proseka. Četrnaest od tih napada bilo je fatalno.
Najviše napada zabeleženo je u SAD, gde je prijavljeno 36 slučajeva. Globalno gledano, plivači i kupači činili su 43 odsto žrtava, dok su surferi i drugi činili 35 odsto slučajeva u 2022. godini. Na Karibima prošle nedelje, dve američke turistkinje zadobile su povrede nakon što su ih ajkule napale dok su plivale u Bimi Beju na Bahamima. Jedna od žena pretrpela je teške povrede, a obe su morale hitno da budu prebačene avionom na obližnje ostrvo Nju Providens kako bi primile naprednu medicinsku negu.
Na Bahamima su tokom godina zabeleženi na desetine napada ajkula.
Ako se osoba susretne s ajkulom u vodi, stručnjaci preporučuju da ostane mirna i da ne pokušava da pobegne plivanjem. Ako ajkula ipak napadne, savetuje se da se udari svom snagom u nos, jer je to jedno od najosetljivijih mesta na njenom telu – što će je u većini slučajeva oterati. Takođe, ako ajkula kruži oko nekoga u vodi, ali ne pokazuje neposredne znake agresije, ključ je da ostanete mirni i budno posmatrate dok ne otpliva.
(Telegraf.rs/Daily mail)
Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.