
Zastrašujući prizor na surferskoj plaži: Nasukalo se 157 kitova, nade za spasavanje nema
Više od 150 kitova nasukalo se na udaljenu surfersku plažu u Tasmaniji, saopštilo je danas australijsko Ministarstvo za prirodne resurse i životnu sredinu. Iako su stručnjaci pokušali da im pomognu, nade da bi kitovi mogli biti vraćeni u okean više nema, javio je AP.
Akcija spasavanja počela je rano jutros po lokalnom vremenu, a 136 od 157 nasukanih kitova vrste Pseudorca crassidens bilo je živo. Međutim, svi pokušaji spasavanja na plaži u blizini reke Atur na severozapadnoj obali Tasmanije bili su bezuspešni i nade za kitove više nema.

Džoselin Flint, koja živi u blizini reke Artur, rekla je da je njen sin otkrio nasukane kitove oko ponoći, kao i da je među njima iblo i mladunaca, nakon čega su pozvane vlasti.
- Loši uslovi okeana i temperatura sprečili su spasavanje kitova. Bili smo u vodi od ranog jutra i premestili smo i pokušali da vratimo u vodu dva kita, ali nismo imali uspeha zbog okeanskih uslova, koji nisu dozvoljavali životinjama da se izvuku, već su se ponovo nasukavali – rekla je Šeli Grejem, koordinator akcije.

Pomorski biolog Kris Karlion rekao je da će preživeli kitovi biti eutanazirani.
- Što su duže nasukani, duže pate. Sve druge opcije bile su bezuspešne – rekao je on.

Slično nasukavanje kitova desilo se na zapadnoj obali Tasmanije 2022. godine, kada se bilo nasukalo 230 kitova pilota. Najveće masovno nasukavanje kitova u istoriji Australije dogodilo se 2020. godine kada se 470 kitova dugih peraja zaglavilo na peščanim sprudima. Većina nasukanih kitova je umrla u oba navrata.
Razlozi za nasukavanje su nejasni i mogu uključivati dezorijentaciju uzrokovanu glasnim zvucima, bolešću, starošću, povredama, bežanjem od predatora ili teškim vremenskim uslovima.

(Telegraf Nauka/Tanjug)
Video: Snimak uginule, nasukane grdosije rastužio ljude: Misterija smrti ugrožene vrste
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.