Topljenje leda prepolovilo broj belih medveda: Katastrofalne posledice klimatskih promena

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Klimatske promene direktno su krive za katastrofalno opadanje populacije polarnih medveda u zalivu Hadson, pokazalo je istraživanje naučnika Univerziteta Toronta u Skarboru.

Istraživači su razvili model koji je pokazao da je opadanje populacije belih medveda rezultat toga što oni nemaju dovoljno hrane, za šta je kriv nedostatak hrane i smanjenje sezone lova na sve manje ledenom pokrivaču, saopštio je Univerzitet Toronta u Skarboru.

- Gubitak ledenog pokrivača znači da medvedi provode manje vremena loveći foke, a više vremena gladujući na kopnu. Ovo negativno utiče na energetski balans medveda, što vodi do smanjene reprodukcije, preživljavanja mladunaca i, na kraju, do opadanja populacije – rekla je Luiz Arčer, postdoktorand Univerziteta i glavna autorka studije.

„Bioenergetski model“ koji su razvili istraživači prati količinu energije koju medvedi trenutno dobijaju lovom na foke i količinom energije koja im je potrebna za rast i razmnožavanje. Jedinstvenost modela je to što prati ceo životni ciklus pojedinačnih polarnih medveda, od vremena kada su mladunčad do zrelosti, i poredi ih sa podacima o populaciji medveda u zapadnom delu zaliva Hadson od 1979. do 2021.

Polarni medved Polarni medvedi posebno ugroženi zbog topljenja leda... Foto: Ekaterina ANISIMOVA / AFP / Profimedia

U tom periodu broj polarnih medveda u regionu opao je za skoro 50 odsto. Podaci pokazuju da je za to vreme opala i prosečna veličina polarnih medveda. Odrasle ženke su izgubile u proseku 39 kilograma, a mladunci stari godinu dana 26 kilograma.

- Naš model ide korak dalje jer pokazuje vezu gubitka leda i opadanja populacije. To nas dovodi do mehanizma koji pokazuje šta se dešava kad se smanji ledeni pokrivač, kada dođe do manjka vremena za hranjenje i manjka energije uopšte. Kada pogledamo brojke, vidimo ono što se dešava u stvarnom životu – rekao je Piter Molnar, profesor bioloških nauka na Univerzitetu Toronta u Skarboru.

Istraživanje pokazuje da zbog klimatskih promena ženke imaju manje mleka, što obara šanse za preživljavanje mladunčadi. Takođe, na svet dolazi sve manje mladunaca i to 11 odsto manje za oko 40 godina.

(Telegraf Nauka/University of Toronto Scarborough News)

Video: Snimak uginule, nasukane grdosije rastužio ljude: Misterija smrti ugrožene vrste

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>