Ova stvorenja nemaju ni nos, ni antene, ali mirišu nogama: Konačno otkrivena tajna pauka

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Pauci su uvek živeli kraj ljudi, ali iznenađujuće je koliko toga o njima se i dalje ne zna. Jedna od misterija uvek je bila ta kako pauci detektuju mirise jer nemaju ni antene, ni nos. Tim naučnika konačno je uspeo da otkrije ovu tajnu.

- U studiji objavljenoj u Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), demonstrirali smo da mužjaci pauka koriste mirisne dlačice na nogama kao „nos“ da detektuju feromone ženki. Naše otkriće stavlja tačku na decenijusku potragu za neuhvaljivim čulnim organima, koji su sada i identifikovani i mapirani. Takođe, to otvara mogućnost za dubinska istraživanja o mehanizmima čula mirisa kod pauka – napisala je za The Conversation Dan-Dan Žang, istraživačica senzorne biologije na Univerzitetu u Lundu.

Ona i njeni saradnici Gabrijela Uhl sa Univerzitea u Grajfsvaldu i Hong-Lej Vang, takođe sa Univerziteta u Lundu, ispitivali su ove životinje.

- Iako su pauci, koji se razvijaju 400 miliona godina, poznati po svojoj detekciji pokreta i neki, poput letećih pauka, po izvanrednom vidu, iznenađujuće malo se zna o njihovom čulu mirisa. Bilo je ranije dokaza da pauci mogu da detektuju mirise poput feromona, ali su dva velika pitanja uvek ostajala bez odgovora. Prvo je: kako pauci nemaju antene poput insekata, koji je njihov primarni organ čula mirisa? Drugo je: kako pauci detektuju mirise ako, kako su to potvrdile neke ranije studije, nemaju sensile sa porama, specijalne strukture na koje se insekti oslanjaju? - napisala je Dan-Dan Žang.

Spiders ‘smell’ with their legs – new research(image or embed)
— The Conversation UK (@uk.theconversation.com) January 7, 2025 at 3:48 PM

Ona dodaje da je njihova studija pokazala da ranije nisu primećene sensile na nogama osolikih pauka (Argiope bruennichi) i da te sensile koriste da detektuju feromone.

- Pokazali smo da sensile sa porama nisu jedinstvene samo za osolike pauke, već da ih imaju i mnoge druge vrste. Ispitali smo mužjake i ženke A. bruennichi korišćenjem elektronske mikroskopije velike rezolucije. Otkrili smo hiljade sensila na nogama mužjaka i otkrili specifične karakteristike. One su različite od onih kod insekata i drugih zglavkara. Ispitali smo još 19 vrsta iz 16 porodica pauka i otkrili smo da sensile ima većina vrsta, ali da su specifične za mužjake – navela je Dan-Dan Žang.

Ona je dodala da je pitanje kako mirise osećaju ženke i da li pauci mogu da osećaju mirise koji nisu povezani s feromonima.

- Ova pitanja postavljaju put za novo uzbudljivo poglavlje u našem razumevanju biologije pauka – navela je istraživačica.

(Telegraf Nauka/The Conversation)

Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>