• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

Evo zašto kitovi ubice napadaju brodove: Naučnici misle da su rešili misteriju

Vreme čitanja: oko 2 min.

Od 2020. mnogi su zabrinuti zbog orki koje potapaju jahte

  • 0
Orke Foto: Michael S. Nolan / Alamy / Alamy / Profimedia

Kada su mlade orke (Orcinus orca) kraj Pirinejskog poluostrva počele da napadaju i potapaju brodove 2020. stručnjaci su se zapitali da li je to osveta, slučajnost ili samo adolescentska zabava. Grupa naučnika veruje da je otkrila razlog – da su čamci i jahte neka vrste opreme za vežbanje lova na atlantsku tunu plavoperku (Thunnus thynnus), njihovu omiljenu hranu.

Od 2020. mnogi moreplovci su veoma zainteresovani za ponašanje mladih kitova ubica.

- Videli smo u svemu ovome dobru priliku za nauku – rekao je za LiveScience Bruno Dijaz Lopez, direktor Istraživačkog instituta za kljunaste delfine i glavni autor studije.

On i njegov tim su shvatili da mogu koristiti podatke o orkama koje prikupe mornari, jer su za njih napadi ozbiljan problem. Skoro 47 odsto od 597 pojava kitova ubica zabeleženih u studiji povezano je bilo sa interakcijama s brodovima.

Korišćenjem tih podataka naučnici su napravili kompjuterski model kretanja orki da se popune rupe u znanju. Modeli su pokazali da na kretanje orki i tuna utiču isti faktori, pa ako se zna gde će biti tuna, jasno je da će tu biti i orke.

Otkrića su opisana u studiji u žurnalu Ocean and Coastal Management.

- Orke su veoma specijalizovani predatori i različite zajednice vole različit plen, u zavisnosti od najdostupnije hrane. Orke oko Pirinejskog poluostrva zaista zavise od tune – rekao je Dijaz Lopez.

Atlantska tuna plavoperka nije više ugrožena zahvaljujući promenama u zakonima. Obnova njihovog broja dala je orkama dovoljno hrane, a samim tim i vreme za odmor i zabavu.

Atlantska tuna plavoperka Atlantska tuna plavoperka... Foto: Ida Marie Odgaard / AFP / Profimedia

- Ako se dobro najedeš, imaćeš više vremena da se igraš – rekao je Dijaz Lopez.

Osim toga, dodaje, napadi na brodove im daju mogućnost da razvijaju korisne veštine. Orke moraju zajedno da napadaju tunu da bi je ulovili, jer tuna može da bude teška i nekoliko stotina kilograma, a pliva u jatima i spada među najbrže ribe u moru.

Da bi izolovali jednu tunu i odvukli je od grupe, orke se zabijaju u nju. Možda se jedna orka zabije u nju, pa druga – rekao je Dijaz Lopez.

Kada je izdvoje, kitovi ubice izmore izdvojenu tunu i oteraju je do plićih voda, gde im je lakše da je ulove. Prema izveštajima mornara, upravo tako se ponašaju orke kada napadaju brodove. Akcije su im slične kao tokom lova – neprestano zabijanje u trup pre nego što pokušaju da ga zagrizu.

- Igrom se nešto uči. Ako se pas igra, on u stvari uči lovačku tehniku – objašnjava Dijaz Lopez.

Erik Hojt, istraživač koji nije bio uključen u studiju, kaže da je vrlo moguće da se orke igraju.

- Ja mislim da se ne igraju samo da bi vežbali nove veštine, mislim da se nekad jednostavno igraju kao što se igraju deca, bez cilja, jer to razvija kognitivne i fizičke veštine – rekao je on za LiveScience.

(Telegraf Nauka / LiveScience)

Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>