Vreme čitanja: oko 1 min.
Neobično otkriće: Vinske mušice umiru mlađe pošto vide pale pripadnike svoje vrste
Vreme čitanja: oko 1 min.
Moguće je da su mušice izložene prisustvu svojih mrtvih drugova živele kraće živote jer su dane provodile u stanju „sličnom depresiji“, pišu autori
Entomolozi Univerziteta Mičigen izučavali su kako vinske mušice (Drosophila melanogaster) reaguju na bolest i slučajno su otkrili nešto zanimljivo o sudbini preživelih, piše Science.
Kad su mušice primorane da se hrane u blizini mrtvih pripadnika svoje vrste, izveštava New Scientist, veća je verovatnoća da će umreti ranije nego obično.
Sad su istraživači tačno utvrdili neurone uključene u ovaj mračni memento mori insekata. Dve vrste neurona u regiji mozga mušice koji se naziva elipsoidni deo postaju aktivnije kad je mušica u prisusutvu leševa drugih mušica, objavljeno je 13. juna u žurnalu PLOS Biology.
Veštački stimulišući podgrupu tih neurona naučnici su saznali da bi oni mogli skratiti životni vek čak i onih mušica koje nisu bile primorane da žive među svojim palim drugovima.
Druge životinje – uključujući ljude – doživljavaju niz fizioloških efekata kad su u prisustvu svojih mrtvih, primećuju autori, tako da bi otkrivanje kako ovaj proces funkcioniše kod vinskih mušica mogao pomoći istraživačima da bolje razumeju neurološke procese u osnovi tih reakcija.
Moguće je da su mušice izložene prisustvu svojih mrtvih drugova živele kraće živote jer su dane provodile u stanju „sličnom depresiji“, pišu autori.
(Telefrad Nauka/Science)
Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.