Vreme čitanja: oko 1 min.
Novo nalazište fosila na jugu Francuske ima globalni značaj
Vreme čitanja: oko 1 min.
Zaljubljenici u paleontologiju otkrili su jedno od najbogatijih i najraznovrsnijih nalazišta fosila iz perioda donjeg ordovicijuma (pre oko 470 miliona godina).
Ovaj sediment u Montanj Noaru, u francuskom departmanu Ero, sadrži više od 400 fosila izuzetno dobro očuvane faune.
Pored ljušturastih komponenata, sadrži krajnje retke meke elemente kao što su probavni sistemi i kutikule. Štaviše, ova biota se nekad nalazila vrlo blizu Južnog pola i otkriva sastav najjužnijih ekosistema ordovicijuma, piše Phys.org.
Analize ovog sedimenta, poznatog kao kabrijerska biota, otkrivaju prisustvo zglavkara (grupe koja uključuje stonoge i škampe) i žarnjaka (grupe koja uključuje meduze i korale), kao i veliki broj algi i sunđera. Ogroman biodiverizitet lokacije sugeriše da je ta oblast služila kao utočište vrstama koje su pobegle od tadašnjih visokih temperatura u severnijim predelima.
„U to vreme jakog globalnog zagrevanja, životinje su pronalazile utočište na velikim geografskim širinama, bežeći od esktremnih ekvatorijalnih temperatura“, kažu naučnici sa Univerziteta u Lozani. „Daleka prošlost nam daje uvid u našu moguću blisku budućnost“.
Ovo je početak dugog istraživanja koje uključuje opsežna iskopavanja i detaljne analize fosila. Nove metode i tehnike treba da otkriju unutrašnju i spoljašnju anatomiju tih organizama, kao i njihove filogenetske odnose i načine života.
Erik Monsere i Silvi Monsere-Gužon, entuzijasti koji su pronašli lokaciju, kažu da tragaju za fosilima od svoje dvadesete godine.
(Telegraf Nauka/Phys.org)
Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.