• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

Ishrana filtriranjem kao kod kitova otkrivena kod praistorijskog morskog reptila

Vreme čitanja: oko 2 min.

Izuzetni novi fosil iz Kine otkriva da je grupa reptila već koristila filtriranje radi ishrane pre 250 miliona godina.

  • 0

Istraživači iz Kine i Ujedinjenog Kraljevstva prikazali su detalje lobanje ranog morskog reptila zvanog Hupehsuchus, koji ukazuju da je imao meke strukture poput šireće oblasti grla kako bi mogao da proguta velike količine vode sa plenom sličnim škampima, i strukture kao kod kitova usana za filtriranje hranljivih materijala dok je plivao, piše Science Daily.

Istraživački tim je takođe otkrio da lobanje tog reptila imaju iste useke duž ivica usta kao kod kitova usana, koji imaju keratinske trakaste izrasline umesto zuba.

„Bili smo zapanjeni otkrićem ovih adaptacija kod tako ranog morskog reptila“, rekao je vođa istraživanja Cičen Fang iz Vuhanskog centra za geološka ispitivanja.

„Ti reprili su živeli tokom ranog Trijasa, pre oko 248 miliona godina u Kini i bili su deo ogromne i brze repopulacije okeana“, kaže profesor Majkl Benton sa Bristolskog univerziteta. „Bilo je to vreme meteža, samo tri miliona godina nakon masovne ekstinkcije koja je uništila najveći deo života na Zemlji. Neverovatno je otkriće koliko brzo su ovi veliki morski reptili izašli na scenu i potpuno izmenili morske ekosisteme tog vremena“.

„Pronašli smo dve nove lobanje hupehsuchiana“, rekao je profesor Lung Čeng, takođe iz Vuhanskog centra. „Ove su bile kompletnije nego ranije pronađene i pokazale su da je duga njuška bila sastavljena od razdvojenih kostiju poput traka, sa dugim prostorom između njih duže cele njuške. Ovakva struktura je inače viđena samo kod savremenih kitova usana, gde labava građa njuške i donje vilice omogućava ogromnoj oblasti grla da se enormno naduva dok plivaju gutajući sitan plen“.

Li Tjen sa Univeziteta geonauka u Vuhanu dodaje: „Drugi znak je bio u zubima…ili u odsustvu zuba. Savremeni kitovi usani nemaju zube, za razliku od kitova sa zubima kao što su delfini ili kitovi ubice. Kitovi usani imaju useke duž vilice radi dugih tankih traka od keratina, proteina koji čini kosu, perje i nokte. Ovi reptili su imali iste takve useke duž ivica vilice i mislimo da su nezavisno evoluirali u neku vrstu usana“.

(Telegraf Nauka/Science Daily)

Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>