
Bionauke – grana u usponu i pokretač inovacija u Beču
U glavnom gradu Austrije poslednjih godina beleži se snažan rast u oblasti nauka o živim sistemima (bionauke). To potvrđuju rezultati najnovije studije, prema kojoj je godišnji promet porastao za 22 odsto u periodu od 2020. do 2023. godine, i dostigao 22,7 milijardi evra, saopštila je Kancelarija Grada Beča u Beogradu.
Broj zaposlenih povećan je za osam odsto i sada prelazi 49.000 ljudi. Grana bionauka u Beču obuhvata 754 organizacije, uključujući 19 istraživačkih institucija, što čini više od polovine ukupnog sektora u Austriji. Najveći deo prihoda (81 odsto) dolazi od biotehnoloških i farmaceutskih kompanija.
Ova grana se odlikuje sve većom raznolikošću. Digitalne tehnologije, pametna proizvodnja i novi terapijski pristupi karakterišu ovu oblast. Upotreba veštačke inteligencije takođe dobija na značaju. Prema navodima Bečke privredne agencije, jedan od najboljih primera je Centar za istraživanje raka farmaceutske kompanije „Boehringer Ingelheim“.
Beč je sedište vodećih istraživačkih institucija kao i značajnih farmaceutskih firmi i proizvođača medicinskih proizvoda. Grad se smatra globalnim centrom za proizvodnju životno važnih lekova. Kompanije „Octapharma“ i „Takeda“ godišnje prerade oko četiri miliona litara krvne plazme u Beču, što je oko petina svetskog volumena. Čak 95 odsto proizvoda dobijenih iz ove prerade ide u izvoz.
- Bionauke kao grana su jedan od ključnih pokretača inovacija u Beču. Sa novim Institutom za veštačku inteligenciju u oblasti biomedicine - AITHYRA, grad je ostvario uspeh u međunarodnoj konkurenciji. Ovaj jedinstveni istraživački institut u Evropi jača ulogu Beča kao vodeće ekonomske metropole i istovremeno daje važne impulse za medicinu budućnosti - istakao je direktor Bečke privredne agencije Dominik Vajs.
(Telegraf Nauka)
Video: Razgovor sa Gregom Gejdžom, čovekom koji zna kako naš mozak radi
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.