Parasaurolofusove cevi: Modeliranje dinosaurusove kreste radi proučavanja njegovog zvuka
Fosili možda daju dobru sliku kako su dinosaurusi izgledali, ali takođe mogu reći naučnicima kako su zvučali.
![parasaurolofus parasaurolofus](https://xdn.tf.rs/2024/11/25/parasaurolophuspicsteveoc-460x0.jpg)
Parasaurolofus je „patkokljuni“ dinosaurus sa specifičnom krestom koja je sadržala cevi počev od nozdrva. Živeo pre 70-80 miliona godina, visok oko pet metara i težak između 2,7 i 3,6 tona.
Hungđuen Lin sa Njujorškog univerziteta je na 187. sastanku Akustičnog društva Amerike predstavio nalaze o akustičnim karakteristikama fizičkog modela parasaurolofusove kreste.
„Zvuci koje čujemo u filmovima, iako opčinjavajući, potpuno su konstruisani od zvukova modernih životinja“, kaže on.
Lin je napravio fizičku strukturu od cevi kao matematički model koji će omogućiti da se otkrije šta se akustično dešavalo u parasaurolofusovoj kresti. Fizički model, inspirisan rezonantnim komorama, obešen je pomoću pamučnih kanapa, i sadrži mali zvučnik, a mikrofon sakuplja podatke o frekvenciji.
Iako nije savršena kopija parasaurolofusa, ta struktura nazvana „linofon“ po svom tvorcu, poslužiće za potvrdu matematičkog okvira.
Početni rezultati ukazuju da je kresta korišćena za rezonanciju, slično krestama današnjih ptica. Matematički model je još u ravoju, ali se Lin nada da bi mogao biti koristan za izučavanje životinja sa sličnim vokalnim strukturama.
On planira da napravi priključak za ljude da eksperimntišu i čak dodaju zvukove dinosaurusa u muziku.
„Kad model bude funkcionalan, krenućemo napred pomoću skeniranja fosila. Krajnji cilj je reprodukcija zvuka parasaurolofusa“, kaže Lin.
(Telegraf Nauka/Phys.org)
Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.