• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

Remek-delo vekovima fascinira istraživače: Analize konačno otkrile kako je Rembrant dobio neverovatnu nijansu

Vreme čitanja: oko 2 min.

Operacija „Noćna straža“ započeta je 2019.

  • 0
Noćna straža Oko dva miliona ljudi godišnje pogleda Rembrantovu „Noćnu stražu“ u Rajksmuzeumu... Foto: Shutterstock / prescott09

Remek-delo „Noćna straža“ Rembranta Hermensona van Rajna već vekovima se smatra jednom od najvažnijih i najznačajnijih slika u istoriji. Zbog toga vekovima fascinira slikare, istoričare i teoretičare umetnosti, naučnike… A tim hemičara Rajksmuzeuma i Univerziteta u Amsterdamu konačno je uspeo da otkrije kako je slavni holandski umetnik koristio specijalne pigmente arsen sulfida da stvori pravu nijansu „zlatne“ boje.

Korišćenjem sofisticiranih spektroskopskih tehnika oni su uspeli da mapiraju prisustvo pigmenata pararealgara (žuto) i poluamorfnog pararealgara (narandžasto/crven) u Rembrantovom delu „Noćna straža“, saopštio je Univerzitet u Amsterdamu. Uz potvrdu iz relevantnih istorijskih izvora, zaključili su da je Rembrant namerno kombinovao ove pigmente arsen sulfida sa drugim pigmentima kako bi stvorio zlatni sjaj.

Noćna straža Autor: Rembrant Van Rajn

- Ovaj članak izveštava o otkriću para-realgara i poluamorfnog para-realgara u Rembrantovom remek-delu „Noćna straža“. Veliki istraživački projekat Operacija „Noćna straža“ započet je 2019. Različite neinvazivne analitičke tehnike, kao i analiza uzoraka boje, pružili su nam nove informacije o Rembrantovim pigmentima, materijalima i tehnikama kao i o trenutnom stanju slike. Makroskopska rengrenska fluorescencija, makroskopska rendgenska difrakcija metodom praška i spektroskopija pomoću refleksije identifikovale su prisustvo pigmenata arsen sulfida i degradaciju proizvoda tih pigmenata na rukavima i izvezenim delovima kaputa koji nosi poručnik Vilem van Rujtenburh (centralna figura desno od kapetana Fransa Baninga) – navedeno je u studiji objavljenoj u Heritage Science.

Proučavanje pomoću lake mikroskopije dva uzorka farbe iz te oblasti, navodi se, pokazalo je mešavinu žutih i narandžasto-crvenih čestica, a skeniranje rendgenom pokazalo je da je reč o arsenu i sumporu.

- Otkriće pararealgara i poluamorfnog pararealgara je dodatak u onome što se zna o paleti Rembrantovih pigmenata. Da bi shvatili kontekst, proučili smo istorijske izvore i otkrili da su ove vrste arsen sulfida bile dostupnije u Amsterdamu 17. veka nego što se mislilo. To dokazuje i veoma slična mešavina pigmenata u delima Vilema Kalfa (1619-1693), umetnika iz Amsterdama – navodi se u studiji.

Rembrant Rembrantov autoportret... Foto: Shutterstock / pryzmat

(Telegraf Nauka / University of Amsterdam / Heritage Science)

Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>