Vreme čitanja: oko 2 min.
Naučnici „preveli“ paukovu mrežu u muziku
Vreme čitanja: oko 2 min.
Svaki plen koji upadne u mrežu proizvodi drugačiju vibraciju. Svaka nit mreže proizvodi drugačiji ton.
Paukovi se znatno oslanjaju na dodir kako bi osetili svet oko sebe. Njihova tela i noge su prekriveni sitnim dlačicama i pukotinama koje mogu da razlikuju različite vrste vibracija, piše Science Alert.
Pre nekoliko godina, naučnici su preveli trodimenzionalnu strukturu paukove mreže u muziku, radeći sa umetnikom Tomasom Sarasenom na stvaranju interaktivnog muzičkog instrumenta.
Godine 2021, rad je nastavljen dodavanjem interaktivne komponente virtuelne realnosti da bi ljudi mogli da uđu u interakciju sa mrežom.
Ne samo da će to doprineti boljem razumevanju trodimenzionalne arhitekture paukove mreže, već bi moglo pomoći da naučimo vibracioni jezik paukova.
Pauk živi u okruženju vibrirajućih žica. Ne vidi baš dobro, tako da oseća svet putem vibracija, koje imaju različite frekvencije, kažu naučnici.
Kad pomišljate na paukovu mrežu, najverovatnije mislite na mrežu koja je ravna, okrugla, sa zrakastim žbicama oko kojih pauk plete spiralnu mrežu.
Međutim, većina paukovih mreža nije te vrste, već je izgrađena u tri dimenzije – kao što su mreže nalik čaršavu, zamršene mreže ili one u obliku levka.
Istraživači su napravili snimke 2D preseka mreže u visokoj definiciji. Specijalni algoritam je zatim sklopio 3D arhitekturu mreže od tih 2D preseka. Da bi to pretvorili u muziku, različite zvučne frekvencije su dodeljene različitim nitima. Tako dobijene note su izvedene u obrascima baziranim na strukturi mreže.
Mreža su skenirali i tokom pletenja, prevodeći svaki korak tog procesa u muziku. To znači da se note menjaju dok se struktura mreže menja i slušaoci mogu da čuju proces konstrukcije mreže. Tako se takođe može bolje razumeti na koji način pauci prave 3D mrežu bez pomoćnih struktura, što bi se moglo iskoristiti za 3D štampanje.
Virtuelna realnost, pak, u koju korisnici mogu da uđu i sami „odsviraju“ niti mreže, dodaje čitav novi nivo doživljaja. Slušajući i gledajući istovremeno, možete zaista početi da shvatate sredinu u kojoj pauci žive, kažu istraživači.
Virtuelna realnost, sa realističnom fizikom mreže, takođe omogućava da se razume šta se dešava kad se neki deo mreže poremeti.
I možda najfascinantnije, ovaj rad je omogućio istraživačima da kreiraju algoritam za identifikaciju vrsta vibracije, prevodeći ih u „plen uhvaćen“ ili „mreža u izgradnji“ ili „drugi pauk je stigao sa ljubavnim namerama“.
To je temelj za učenje jezika paukova. Naučnici sad pokušavaju da proizvedu sintetičke signale da bi u suštini govorili jezik pauka.
„Ako ih izložimo određenim obrascima ritmova i vibracija, možemo li uticati na njihovo ponašanje i možemo li započeti komunikaciju s njima?“.
(Telegraf Nauka/Science Alert)
Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Перагеније
Научници глуме композиторе?! Каква амбиција!
Podelite komentar