Vreme čitanja: oko 2 min.
Ako nađete „mrtvog“ ježa tokom hladnih meseci, nemojte ga zakopati ili baciti u smeće...
Vreme čitanja: oko 2 min.
Klimatske promene drastično utiču na živi svet oko nas, a jedna od vrsta koja oseća posledice globalnog zagrevanja je jež
Klimatske promene drastično utiču na živi svet oko nas, a jedna od vrsta koja oseća posledice globalnog zagrevanja je jež. Ovi maleni sisari ostaju bez teritorije koju su do skoro naseljavali, a mnogo toplije zime poremetile su im proces hibernacije, pa se sve češće mogu videti kako tokom zime ulaze u hibernaciju i nasred ulica, parkova, bašti… a ne samo u svojim jazbinama.
Veselin Jevrosimović, vlasnik i predsednik kompanije Comtrade, na Linkedinu je podelio sliku ježa u hibernaciji i poslao zanimljivu poruku o ovim malim životinjama:
„Ako nađete ‚mrtvog‘ ježa tokom hladnih meseci, nemojte ga zakopati ili bacati u smeće… Niko ne želi da vidi mrtvu životinju u svom dvorištu ili na putu. U većini slučaja to je jež koji hibernira od novembra do marta. Obično kopaju rupe da bi bili bezbedni, ali danas je sve manje zelenih površina i šumovitih površina i sve je teže pronaći bezbedno mesto da se zima prespava.
Obično dolaze u vašu baštu tražeći sigurnost i toplinu da bi prezimili, neki su toliko iscrpljeni da na kraju zaspu na raznim čudnim mestima kao što su ulice, trotoari, staze pored parkova… Kada su u hibernaciji, njihov otkucaj srca i telesno funkcionisanje znatno se usporava, kao način uštede energije koji čoveka može zbuniti da pomisli da je jež mrtav.
Za slučaj da vidite ježa, uverite se da je na bezbednom i toplom mestu i da može da izdrži pet meseci.
Ako nađete ježa u svojoj bašti ili negde na ulici, napravite rupu u kartonskoj kutiji, na suvom, bezbednom i tihom mestu kako bi tamo mogao da provede hladne mesece. Ježevi su ugrožena vrsta, potpuno su bezopasni i veoma važni u našem ekosistemu. Jedu bube, puževe, žabe, guštere, zmije, uključujući i otrovnice. Oni takođe uništavaju gnezda miševa. Ne plaše se ni pčela ni osa.
Jež može lako uništiti gnezdo stršljena i sve ih pojesti, otporan je na njihove ubode. Naučnici su odavno primetili imunitet ježa na jake otrove, uključujući i ugrize insekata. Ovaj fenomen antidota naučnicima još nije poznat.
Ako naiđete na ježa u hladnim mesecima, pomozite mu, ne košta ništa. Na kraju dobro se dobrim vraća.
Čuvajmo prirodu i njena divna stvorenja !!!”
(Telegraf Nauka)
Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Природа и душа
Хвала на лепом и занимљивом тексту!
Podelite komentar
Di
Sjajan tekst
Podelite komentar