Uz veštačku inteligenciju i selfi postaje alat za dijagnozu bolesti: Lekari razvili AI algoritam FaceAge

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Mnogi veruju da su oči ogledalo duše, ali tim američkih naučnika veruje da lice i fotografije lica, poput selfija, kriju tajnu nečijeg zdravlja. Zbog toga su stručnjaci sa Opšte bolnice Masačusets Brigam razvili algoritam s veštačkom inteligencijom FaceAge (u prevodu „starost lica“) koji koristi fotografiju osobe da odredi njenu biološku starost i šansu preživljanjava u slučaju pacijenata sa rakom.

Otkrili su da pacijenti sa rakom u proseku deluju pet godina starije nego što je njihova stvarna, hronološka starost. Što neko deluje starije, to su gore njegove šanse za preživljavanje različitih vrsta raka, saopštila je Opšta bolnica Masačusets Brigam.

Takođe su otkrili da veštačka inteligencija, tj. alat FaceAge mnogo bolje procenjuje kratkotrajne šanse preživljavanja pacijenata koji su na palijativnoj nezi.

- Možemo da koristimo veštačku inteligenciju da procenimo biološku starost osobe na osnovu slika lica, a naša studija pokazuje da te informacije mogu biti klinički značajne. Ovaj rad pokazuje da fotografija poput običnog selfija sadrži važne informacije koje bi mogle pomoći u donošenju medicinskih odluka i planova nege. Koliko neko izgleda staro u odnosu pravu, hronološku starost zaista je važno – pojedinci koji deluju mlađe od njihove hronološke starosti prolaze značajno bolje nakon terapije karcinoma – rekao je Hjugo Aerts, direktor programa Veštačka inteligencija u medicini (AIM) na Opštoj bolnici Masačusets Brigam.

Istraživači su koristili tehnologije takozvanog dubokog učenja i prepoznavanja lica za obuku alata FaceAge. Alat je obučen na 58.851 fotografiji pretpostavljenih zdravih pojedinaca iz javnih baza podataka. Tim je zatim testirao algoritam na grupi od 6.196 pacijenata sa karcinomom iz dva centra, koristeći fotografije koje se rutinski snimaju na početku radioterapijskog lečenja.

Rezultati su pokazali da pacijenti sa karcinomom izgledaju znatno starije od onih bez karcinoma, a razlika između starosti slike i hronološke starosti je oko 5 godina.

Kako se navodi u saopštenju, procenjeno vreme preživljavanja na kraju života teško je odrediti, ali ima važne implikacije na lečenje i negu ljudi s karcinomom.

- Ovo otvara vrata potpuno novom polju otkrivanja biomarkera sa fotografija, a potencijal daleko prevazilazi samo negu pacijenata s karcinomom. Nadam se da ćemo na kraju moći da koristimo ovu tehnologiju kao sistem ranog otkrivanja u različitim primenama kako bismo pomogli u spasavanju života - rekao je autor dr Rej Mak, član programa AIM.

Potrebna su dalja istraživanja pre nego što bi se ova tehnologija mogla razmatrati za upotrebu u kliničkom okruženju, navodi se u saopštenju. Studija je objavljena u The Lancet Digital Health.

(Telegraf Nauka/Mass General Brigham)

Video: Razgovor sa Gregom Gejdžom, čovekom koji zna kako naš mozak radi

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>