„Ne postoji jedna tajna dugog i zdravog života, ali…“ Tim 10 godina ispituje stogodišnjake iz ključnog regiona

   ≫   
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Tim naučnika koji učestvuje u Inicijativi za ishod starenja Silento (Cilento Initiative on Aging Outcomes ili CIAO) sastaće se u Salernu, u Italiji, kako bi procenili podatke prikupljene tokom decenije ispitivanja. Studija CIAO pokušava da identifikuje ključne faktore – biološke, psihološke i društvene – koji utiču na zdravo starenje i ekstremnu dugovečnost.

Nacionalni park Silento u južnoj Italiji je dom oko 300 stanovnika sa više od 100 godina i dobrim zdravljem. Širi region je poznat po dugovečnosti stanovnika, saopštio je Sanford Barnam Prebis. Bio je i originalna inspiracija za istraživanje Ansela Kiza, američkog fiziologa koji je proučavao uticaj ishrane na zdravlje i promovisao koristi mediteranske ishrane.

Naučnici se nadaju da će otkriti tajne dugovečnosti regiona Silento korišćenjem različitih alata za merenje metabolomike, bioma, kognitivnih disfunkcija i proteinskih biomarkera za rizik od srčanih bolesti, Alchajmera, bolesti bubrega i raka, ali i sprovođenjem istraživanja o psihologiji, društvu i stilu života.

- Ne postoji jedna tajna dugog i zdravog života. Postoji mnogo tajni, od kojih mnoge tek počinjemo da shvatamo i što je najvažnije, počinjemo da učimo šta možemo da primenimo za zdravlje svih. Izvanredni stogodišnjaci u našoj studiji nam pokazuju put – rekao je dr Salvatore di Soma, vođa studije.

Studija CIAO je kolaboracija velikog broja institucija iz sveta među kojima su neprofitni istraživački centar Sanford Barnam Prebis, Univerzitet Kalifornije u San Dijegu i italijanske mreže Velika nauka o zdravlju.

Simpozijum će biti održan 22. i 23. maja.

- Razumevanje kako starimo i kako možemo da starimo bolje je stalna potraga. Posle 10 godina, sa korišćenjem novih tehnologija i pomoću međunarodne saradnje, mnogo smo napredovali. Važno je da pogledamo gde smo sada i šta će biti ključna pitanja u narednih deset godina – rekao je dr Dejvid Brener, direktor Sanford Barnam Prebisa.

(Telegraf Nauka/Sanford Burnham Prebys)

Video: Razgovor sa Gregom Gejdžom, čovekom koji zna kako naš mozak radi

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>