
Spektakularni uređaj spasava život beba, a manji je od zrna pirinča: Napravljen najsitniji pejsmejker na svetu
Inženjeri Severozapadnog univerziteta razvili su najsitniji pejsmejker na svetu. Ovaj uređaj, koji spasava život, manji je od zrna pirinča i može da prođe kroz iglu šprica kako bi ušao u telo. Iako može da pomogne rad srca svih veličina, posebno je osmišljen za mala, osetljiva srca beba rođenih sa srčanom manom.
Manji od zrna pirinča, uparuje se sa malim, mekim, fleksibilnim i bežičnim uređajem koji se stavlja na grudi pacijenta kako bi kontrolisao puls, saopštio je Severozapadni univerzitet.
Kada ovaj uređaj primeti nepravilan srčani ritam, on automatski pošalje puls za aktiviranje pejsmejkera. Ovi kratki pulsevi, koji mogu da probiju kroz kožu, grudnu kost i mišiće pacijenta, kontrolišu puls.
Dizajnirani su za pacijente kojima je ova kontrola srčanog ritma potrebna samo privremeno, pa se pejsmejker samo rastopi u telu kada više nema potrebe za njim. Svi delovi sitnog uređaja su biokompatibilni, pa se prirodno rastapaju u telesnoj tečnosti i nije potrebno hirurško izvlačenje.
Studija o uređaju objavljena je u žurnalu Nature, a u njoj se demonstrira efikasnost uređaja na životinjskim modelima, kao i na srcima preminulih donora organa.

- Razvili smo ono što je, koliko znamo, najmanji i najsitniji pejsmejker na svetu. Postoji potreba za privremenim pejsmejkerima kada je reč o pedijatrijskim operacijama na srcu i tu je minijaturizacija neverovatno važna. Što je manji napor za telo, što je manji uređaj, to je bolje – rekao je Džon A. Rodžers, bioelektroničar sa Severozapadnog univerziteta i vođa tima koji je razvio uređaj.
Igor Efimov, kardiolog sa Severozapadnog univerziteta i drugi vođa tima, rekao je da su im deca bila glavna motivacija za rad.

- Oko 1 odsto dece rađa se sa srčanom manom, bez obzira na zemlju u kojoj žive. Dobra vest je da je ovoj deci posle operacije potrebna samo privremena kontrola pulsa. Posle sedam dana većini njih se srce samo zaleči. Ali tih sedam dana je apsolutno kritično. Sada maleni pejsmejker na srcu deteta može da stimuliše rad pomoću mekog uređaja, bez potrebe za dodatnom operacijom – rekao je on.
(Telegraf Nauka/Northwestern Now)
Video: Razgovor sa Gregom Gejdžom, čovekom koji zna kako naš mozak radi
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.