„To je kao sudar automobila u krvnim sudovima“: Mikroplastika u mozgu ponaša se poput trombova

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Naučnici su prvi put uspeli da prate uživo kretanje mikroplastike kroz tela miševa. Ove sitne čestice koje imunoćelije proždiru dalje putuju kroz krvotok i na kraju se zaglavljuju u krvnim sudovima u mozgu. Nije jasno da li se slična opstrukcija dešava kod ljudi, rekli su istraživači, ali je mikroplastika uticala i na pokrete miševa.

Mikroplastika su sitne čestice plastike, manje od 5 milimetara, kojih ima svuda, od najdubljih dela okeana do antarktičkog leda. Ima ih u vazduhu koji dišemo, vodi koju pijemo i hrani koju jedemo. One čak mogu da uđu i u naš krvotok direktno, piše Nature.

Ranije studije su već pokazale da su mikroplastika i manja nanoplastika ušle u ljudske mozgove, jetru, bubrege… ali naučnici tek počinju da shvataju šta se dešava dalje sa njima i kakav uticaj imaju na ljudsko zdravlje. Zaključak jedne prošlogodišnje studije, na primer, bio je da osobe sa mikroplastikom i nanoplastikom u masnom tkivu imaju veći rizik od moždanog i srčanog udara.

U najnovijoj studiji, objavljenoj u Science Advances, Hajpeng Huang, biomedicinski istraživač na Univerzitetu u Pekingu, i njegove kolege pokušale su da bolje shvate kako mikroplastika utiče na mozak. Koristili su fluorescentnu tehniku skeniranja nazvanu minijaturnom dvofotonskom mikroskopijom kako bi bolje videli šta se dešava u mozgu miša.

- Tehnika omogućuje praćenje mikroplastike dok se kreće kroz krvotok. To je veoma interesantno i mnogo nam pomaže – rekla je Elijen El Hajek, istraživačica sa Univerziteta Novog Meksika u Albukerkiju.

Naučnici su dali miševima vodu sa fluorescentnim sferama polistirena, proizvoda koji se masovno koristi u proizvodnji. Oko tri sata kasnije fluorescentne ćelije su se pojavile. Istraživanje je pokazalo da su imunoćelije progutale plastiku i ona je ostala zarobljena u malim krvnim sudovima u moždanoj kori. Nekad je dolazilo do gomilanja tih ćelija sa mikroplastikom, pa je to izgledalo kao „sudar automobila u krvnim sudovima“, dodao je Huang.

Neka zakrčenja su se vremenom raščistila, neka su postojala oko 4 nedelje, koliko su praćena.

Ova zakrčenja ponašaju se slično kao trombovi, dodaju naučnici. Otkrili su i da je mikroplastika smanjila protok krvi kroz mozak, a smanjila se i njihova pokretljivost.

Huang je primetio slične opstrukcije i u srcu i jetri miševa, ali rezultati tih studija još nisu objavljeni.

(Telegraf Nauka/Nature)

Video: Razgovor sa Gregom Gejdžom, čovekom koji zna kako naš mozak radi

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>