
Molekularni „ZIP kod“ dovodi T ćelije-ubice do tumora mozga
Istraživači su programirali imunske ćelije da napadaju glioblastom i tretiraju zapaljenje od multiple skleroze kod miševa. Tehnologija za glioblastom će uskoro biti klinički testirana.
Naučnici sa Kalifornijskog univerziteta u San Francisku razvili su „molekularni GPS“ za navođenje imunskih ćelija u mozak i ubijanje tumora bez oštećenja zdravog tkiva.
To je prva terapija živim ćelijama navođenjem kroz telo do određenog organa, što je veliko ograničenje CAT-T terapija za kancer.
Naučnici su na miševima pokazali kako imunske ćelije mogu da eliminišu smrtonosni tumor mozga glioblastom i spreče ponovna javljanja. Takođe su upotrebili te ćelije u svrhu redukcije zapaljenja kod mišjeg modela multiple skleroze.
„Žive ćelije, naročito imunske, prilagođene su da se kreću po telu, da osete gde se nalaze i pronađu svoje ciljeve“, kaže Vendel Lim, profesor celularne i molekularne farmakologije.
Oko 300.000 pacijenata u Sjedinjenim Državama dobije dijagnozu kancera mozga svake godine, i to je vodeći uzrok smrtnosti od raka kod dece.
Zbog svoje lokacije, kanceri mozga su među najtežim kancerima za tretiranje. Hirurgija i hemoterapija su rizične, a lekovi ne mogu uvek da stignu u mozak.
Radi prevazilaženja tih problema, naučnici su razvili „molekularni GPS“ za imunske ćelije koji ih navodi pomoću „poštanskog broja“ za mozak i „adrese“ za tumor.
Idealan molekularni poštanski broj su pronašli u proteinu zvanom brevikan, koji pomaže da se formira želatinasta struktura mozga, i samo se tamo nalazi. Za adresu su upotrebljena dva proteina koja se nalaze na većini kancera mozga.
Naučnici su programirali imunske ćelije da napadaju samo ako prvo detektuju brevikan i zatim detektuju jedan ili drugi protein kancera mozga.
Kad su imunske ćelije ubačene u krvotok, lako su stigle do mozga miša i eliminisale rastući tumor. Imunske ćelije koje ostanu u krvotoku budu deaktivirane, tako da ne napadaju tkiva izvan mozga koja imaju istu proteinsku „adresu“.
Sto dana kasnije, naučnici su ubacili nove ćelije tumora u mozak. Dovoljno imunskih ćelija je ostalo da ih pronađu i ubiju, što je dobar pokazatelj da su možda sposobne da spreče preostale ćelije kancera da ponovo narastu.
„CAR-T ćelije kvalifikovane za mozak bile su vrlo efikasne u uklanjanju glioblastoma u mišjim modelima – najefikasnija intervencija koju smo dosad videli u laboratoriji“, kaže dr Miloš Simić iz Valhala Fondacije. „Pokazuje koliko dobro GPS osigurava da deluju samo u mozgu. Ista strategija je delovala čak i u cilju eliminacije moždanih metastaza raka dojke“.
U još jednom eksperimentu, moždani GPS sistem je upotrebljen za kreiranje ćelija koje dostavljaju antizapaljenjske molekule do mozga u mišjem modelu multiple skleroze. Te ćelije su opet stigle do svog cilja i obavile dostavu, a zapaljenje se povuklo.
Naučnici se nadaju da će ovaj pristup uskoro biti spreman za pacijente sa drugim onesposobljavajućim bolestima nervnog sistema.
„Glioblastom je jedan od najsmrtonosnijih kancera i ovaj pristup bi mogao dati pacijentima šansu“, kaže onkolog Hideho Okada. „Milioni pacijenata sa kancerom, metastazama na mozgu, imunskim bolestima i neurodegeneracijom mogli bi jednog dana imati koristi od ciljanih terapija mozga kao što je ova koju smo razvili“.
(Telegraf Nauka/UCSF)
Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.