Muškarci sa rizikom od kardiovaskularne bolesti suočavaju se sa propadanjem zdravlja mozga ranije nego žene

D. M.
D. M.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Muškarci sa faktorima rizika za kardiovaskuarnu bolest, uključujući gojaznost, suočavaju se sa propadanjem zdravlja mozga deset godina ranije – od sredine svojih 50-ih godina do sredine 70-ih – nego žene u sličnom stanju, koje su najranjivije od sredine 60-ih godina do sredine 70-ih.

Najranjivije oblasti mozga su one uljučene u obradu auditornih informacija, aspekata vizuelne percepcije, emocionalnog procesuiranja i pamćenja, sa štetnim efektima evidentnim i kod ljudi bez visokorizičnog gena APOE ε4 i kod onih sa tim genom.

Jasno je da su faktori rizika za kardiovaskularnu bolest, poput dijabetesa tipa 2, gojaznosti, visokog krvnog pritiska i pušenja, povezani sa povećanim rizikom od razvoja demencije.

Međutim, nije jasno kad bi moglo biti najbolje vreme da se interveniše putem odgovarajućeg tretmana protiv neurodegeneracije i da li se to vreme razlikuje između polova, kažu istraživači.

Studija je upotrebila podatke o 34,425 osoba iz Biobanke Ujedinjenog Kraljevstva kojima su skenirani abdomen i mozak. Prosečna starost je bila 65 godine, ali u rasponu od 45 do 82.

Riziik od kardiovaskularne bolesti je procenjen pomoću frejminghemskog algoritma, zasnovanog na godinama starosti, masnoći u krvi, sistolnom krvnom pritisku (maksimalnom arterijskom pritisku ispoljenom kad srce kontrahuje i pumpa krv, predstavljenom prvim većim brojem u očitavanju), lekovima za krvni pritisak, pušenju i dijabetesu.

Osim toga, promene u strukturi i zapremini mozga snimljene su tehnikom vokselske morfometrije (VBM) radi identifikacije uticaja kardiovaskularnig rizika, abdominalne masnoće i masnoće koja okružuje telesne organe (visceralnog adipoznog tkiva) na neurodegeneraciju mozga.

Analiza podataka je pokazala da su viši nivoi abdominalne masnoće i visceralnog adipoznog tkiva povezani sa manjom zapreminom sive mase mozga i kod muškaraca i kod žena.

Najsnažniji uticaj kardiovaskularnog rizika i gojaznosti na neurodegeneraciju mozga dešavao se deset godina ranije kod muškaraca nego kod žena i održavao se duže od dve decenije. Efekti su takođe bili jači kod muškaraca nego kod žena.

Muškarci su bili najpodložniji štetnim efektima između 55 i 74 godine starosti, a žene između 65 i 74. Visok kardiovaskularni rizik i gojaznost vodili su ka postepenom gubitku moždane mase tokom nekoliko decenija, sa podložnošću manjom u mlađem (55-) i starijem (75+) dobu, mada je bilo relativno malo učesnika bilo kog pola u tim starosnim grupama.

Važno je istaći da su povezanosti ostale, bez obzira na to da li su pogođene osobe nosile gen APOE ε4. Najranjivije oblasti mozga su bili temporalni režnjevi, u cerebralnom korteksu, spoljnjoj površini mozga. Te oblasti su uključene u procesuiranje slušnih, vizuelnih i emocionalnih informacija, kao i pamćenje – pogođene rano u razvoju demencije.

Kardiovaskularni rizik može oštetiti niz kognitivnih funkcija. Stoga faktori rizika koji se mogu modifikovati, uključujući gojaznost, zaslužuju posebnu pažnju prilikom tretiranja/prevencije neurodegenerativnih bolesti, uključujuči Alchajmerovu, primećuju istraživači.

Potrebno je agresivno tretirati kardiovaskularne faktore rizika pre 55 godina starosti u cilju sprečavanja neurodegeneracije i Alchajmerove bolesti, pored koristi od sprečavanja drugih kardiovaskularnih događaja, kao su srčani napad i moždani napad, naglašavaju istraživači.

Jedna mogućnost je prilagođavanje agenasa korišćenih za gojaznost i dijabetes tipa 2 u svrhu tretiranja Alcahajmerove bolesti. Drugi lekovi za tretman kardiovaskularne bolesti takođe obećavaju.

Ovo je opservaciona studija, tako da se ne mogu ovući čvrsti zaključci o uzroku i posledici. Istraživači priznaju razna ograničenja svojih nalaza, uključujući to da Biobanka UK nije zabeležila specifične biomarkere za Alchajmerovu bolest.

Atrofija frontalnog, parijetalnog i temporalnog regiona mozga je takođe tipična za normalno starenje, zbog čega je teško precizno razlikovati uticaj kardiovaskularnog rizika na generalno starenje i rizike za specifična neurodegenerativna stanja.

Međutim, postoje prihvatljiva biološka objašnjenja za osmotreno nervno oštećenje. Među njima su zapaljenje, centralni leptin i insulinska rezistencija, kao i slom krvno-moždane barijere.

Tretiranje kardiovaskularnog rizika i gojaznosti kod muškaraca deset godina ranije nego kod žena može biti neophodno da potencijalni kandidati ostvare terapeutsku korist u sprečavanju neurodegeneracije i kognitivnog propadanja.

(Telegraf Nauka/EurekAlert)

Video: Buzurović: Izložba prikazuje šta su to začini, kako ih koristimo i kako smo počeli da ih koristimo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>