
Džinovska kineska brana usporila rotaciju Zemlje i produžila dan: "Efekat nije razlog za zabrinutost, ali..."
Brana Tri klisure na reci Jangce, najveća hidroelektrana na svetu, toliko je velika da je njeno punjenje vodom uzrokovalo promene u rotaciji Zemlje, navodi NASA!
Ogromna građevina, smeštena u kineskoj provinciji Hubej, duga je 2.335 metara i visoka 185 metara. Njeno akumulaciono jezero može zadržati oko 39 kubnih kilometara vode. To je dovoljno da merljivo promeni raspodelu mase na Zemlji. Kad se jezero napuni, ogromna količina vode koncentriše se na visini od oko 175 metara nadmorske visine, što znači da se masa redistribuira unutar Zemljinog sastava, prenosi Index.
Bendžamin Fong Čao, geofizičar agencije NASA, objasnio je da svaki put kad premestimo masu na planeti, menjamo i njenu rotaciju.
- Efekat je naravno vrlo malen, ali merljiv - tvrdi Fong Čao.
Punjenje brane Tri klanca produžilo je dan za otprilike 0,06 mikrosekundi odnosno 0,00000006 sekundi i izazvalo pomeranje Zemljine mase koji je rezultirao pomakom osi za otprilike 2 centimetra. Taj efekat je toliko malen da nema nikakav uticaj na svakodnevni život, ali je savršeno merljiv instrumentima koji se koriste za praćenje rotacijskih karakteristika naše planete. Za pomak Zemljine rotacije za punu sekundu bila bi recimo potrebna promena mase koju bi izazvalo otprilike 16,7 milionana brane Tri klisure.
Efekat koji je izazvala brana nema nikakvih posledica za život ljudi, ni za klimu, niti za bezbednost planete. Međutim, naučnici naglašavaju da je važan jer ima vrednost kao edukacijski alat koji pokazuje kako fizika funkcioniše u praksi i zašto su precizna merenja ključna za nauku.
- Ovakav efekat nije razlog za zabrinutost, ali je fascinantan primer kako ljudska aktivnost može uticati na planetarne procese - rekao je doktor Fong Čao.
Brana Tri klisure nije samo najveća hidroelektrana na svetu nego i simbol moći i odgovornosti koju čovečanstvo ima kad interveniše u prirodne sisteme. Čak i kad su posledice naizgled neprimetne, poput produženja dana za deo mikrosekunde, važne su za razumevanje dinamike naše planete.
(Telegraf.rs)
Video: Prvi snimak džinovske lignje
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.