Vreme čitanja: oko 2 min.
Rešena misterija nastanka grumena zlata: Evo kako se gomila u Zemljinoj kori, eksperiment sve dokazao
Vreme čitanja: oko 2 min.
Ključ je u zemljotresima i kvarcnim žicama
Grumeni zlata su sigurno jedna od najtraženijih stvari na svetu, pa su naučnici dugo fascinirani tajnom njihovog formiranja. Novo istraživanje geologa sa Univerziteta Monaš sugeriše da bi ovaj proces mogao da bude povezan sa elektricitetom koji stvaraju zemljotresi, saopštio je Univerzitet Monaš.
- Standardno objašnjenje je da zlato nastaje iz vrelih, vodom bogatih tečnosti dok plutaju kroz pukotine Zemljine kore. Kako se te tečnosti hlade ili prolaze kroz hemijske procese, zlato se izdvaja i postaje zarobljeno u kvarcnim žicama. Iako je ova teorija prihvaćena, ona ne objašnjava potpuno formiranje velikih grumena zlata, posebno ne ako se ima uvidu da je koncentracija zlata u toj tečnosti ekstremno mala – rekao je dr Kris Vojzi, autor studije objavljene u Nature Geoscience.
Kvarc, mineral u kome se obično nalaze ove zlatne zalihe, ima jedinstveno svojstvo nazvano pijezoelektrični efekat – generiše elektricitet pri mehaničkom pritisku. Ovaj fenomen je dovoljno poznat u svakodnevnim stvarima poput kvarcnih satova, ali su se naučnici zapitali šta ako pritisak koji nastaje prilikom zemljotresa može da dovede do nečeg sličnog unutar Zemlje.
Da bi testirali hipotezu naučnici su sproveli eksperiment koji je dizajniran da kopira uslove koje kvarc doživljava prilikom zemljotresa. Potapali su kristale kvarca u zlatom bogatu tečnost i onda su primenili mehanički pritisak pomoću motora kako bi imitirali zemljotres. Posle eksperimenta su proučavali uzorke kvarca da vide da li u njima ima zlata.
- Rezultati su zapanjujući. Pritisnuti kvarc ne samo da je elektrohemijski gurnuo zlato na svoju površinu, već je formirao i akumulirao zlatne nanočestice. Zlato ima tendenciju da se gomila na postojećim zrnima zlata, a ne da formira nove. Kvarc je električni izolator, a zlato provodnik – rekao je profesor Endi Tomkins sa Univerziteta Monaš, jedan od autora studije.
Kada se zlato nađe na jednom mestu, ono nastavlja da se gomila.
- Naše otkriće daje moguće objašnjenje za formiranje velikih grumena zlata u kvarcnim žilama. U suštini, kvarc se ponaša kao prirodna baterija sa zlatom kao elektrodama i polako akumulira još zlata sa svakim seizmičkim događajem – rekao je dr Vojzi.
(Telegraf Nauka)
Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.