• 1
 ≫ 

Vreme čitanja: oko 2 min.

Za saradnju srpskih naučnika sa istraživačima iz dijaspore 2,2 miliona evra: Novi program Fonda za nauku

A. I.
 ≫ 

Vreme čitanja: oko 2 min.

Fond za nauku planira da pokrene sinergiju naučnika iz Srbije i celog sveta koji će zajedničkim snagama odgovoriti na mnoge naučne, tehnološke i društvene izazove

  • 1
Kroz prizmu nauke Dr Milica Đurić-Jovičić, v.d. direktorka Fonda za nauku... Foto: Nikola Anđić

Fond za nauku Vlade Srbije otvorio je novi program DIJASPORA 2023 koji će sa budžetom od 2,2 miliona evra podržati zajedničke projekte naših naučnika sa srpskom naučnom dijasporom. Program omogućava naučnicima da definišu zajedničke teme istraživanja iz svih oblasti nauke, oforme nove timove i sarađuju sa naučnim institucijama u Srbiji i svetu.

Program DIJASPORA 2023 ima za cilj razvoj nauke u Srbiji i na globalnom nivou kroz saradnju sa naučnicima iz naše dijaspore.

- Srbija ima etablirane naučnike širom sveta koji rade na vodećim svetskim naučnim institucijama. Istovremeno, u Srbiji rade sjajni naučnici, a Fond za nauku kroz svoje programe obezbeđuje savremenu opremu i bolje uslove za rad sa željom da oni ostanu u svojoj zemlji i doprinesu njenom razvoju - ističe Milica Đurić-Jovičić, v. d. direktora Fonda za nauku Republike Srbije.

Programom DIJASPORA 2023, Fond za nauku planira, prema njenim rečima, da pokrene sinergiju naučnika iz Srbije i celog sveta koji će zajedničkim snagama odgovoriti na mnoge naučne, tehnološke i društvene izazove.

- Još jedan od važnih ciljeva ovog programa je jačanje pozicije srpske nauke na međunarodnom nivou, kroz globalnu mrežu saradnje naših naučnika - ističe Jovičić.

Program omogućava zajednički rad na projektima koji će podstaći razmenu znanja i iskustava, transfer tehnologija, razvoj patenata i inovacija.

Program DIJASPORA 2023 je drugi od tri strateška programa Fonda za nauku koji imaju za cilj razvoj saradnje sa dijasporom. U okviru prvog Programa saradnje srpske nauke sa dijasporom, srpski naučnici realizuju projekte u saradnji sa 87 naučnih institucija iz 22 zemlje sveta.

Maksimalan budžet po projektu iznosi 200.000 evra, dok je trajanje projekata do dve godine.

Budžet Programa podrške saradnji sa srpskom naučnom dijasporom – Zajednički istraživački projekti (DIJASPORA 2023), obezbeđen je kroz Projekat „SAIGE“, partnerski projekat Republike Srbije, Evropske unije i Svetske banke.

Javni poziv za prijavu naučnoistraživačkih projekata biće otvoren do 28.03.2024. godine.

Sredstva za finansiranje programa obezbeđena su na osnovu zajedničkog ulaganja Republike Srbije (Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija), kroz zajam i tehničku podršku Svetske banke i bespovratnu finansijsku podršku Evropske unije, koji čine deo „Projekta akceleracije inovacija i podsticanja rasta preduzetništva u Republici Srbiji“ (Projekat SAIGE), posvećenog jačanju naučnih istraživanja i inovativnog preduzetništva.

(Telegraf Nauka/Tanjug)

Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Слађана Точиловац Шаљић

    27. decembar 2023. | 13:11

    Огромна подршка.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>