Vreme čitanja: oko 2 min.
Mesečeva piramida ravna se sa suncem tokom dva dana u godini: Iznenađenje u srcu Meksika
Vreme čitanja: oko 2 min.
Veruje se da je poravnanje uticalo na orijentaciju grada i Avenije mrtvih
Mesečeva piramida u Teotivakanu, drevnom gradu nedaleko od današnjeg Meksiko Sitija, poravnata je sa suncem tokom letnjeg i zimskog solisticija, najdužeg ili najkraćeg dana u godini. To tvrde stručnjaci istraživačkog tima iz Meksika, ali se ne slažu svi sa ovom ocenom.
Teotivakan je grad koji je cveta otprilike između 100. godine pre nove ere i 800. godine nove ere, kada je imao populaciju od oko 100.000 ljudi, piše LiveScience. Mesečeva piramida sagrađena je u fazama između 1. i 350. godine i nalazi se na kraju takozvane Avenije mrtvih, puta koji prolazi kroz centar grada.
Tim je sproveo veliki broj merenja, a skupljao je informacije pomoću dronova, i veruju da su otkrili da se severoistočni ugao Mesečeve piramide ravna sa suncem kada ono sviće iznad vulkana El Sihuingo tokom letnjeg solisticija, između 20. i 21. jula na severnoj hemisferi. Istraživači veruju da su otkrili i da se jugozapadni ugao piramide ravna sa suncem koje zalazi iza brda tokom zimskog solisticija, između 21. i 22. decembra svake godine, navodi se u saopštenju meksičkog Nacionalnog instituta antropologije i istorije (INAH).
Tim je naveo da je poravnanje sa letnjim solisticijem i vulkanom posebno zanimljivo jer postoje dokazi da je vulkan El Sihuingo korišćen kao svojevrsna astronomska opservatorija.
- Na obodima vulkana El Sihuingo nalazi se arheološko nalazište sa petroglifima poznatim po krstovima od tačaka i čija je funkcija bila da budu astronomski markeri – rekao je za LiveScience Aron Gonzales Benitez, arheoastronom u Nacionalnoj školi antropologije i istorije u Meksiku i član istraživačkog tima.
Ovo poravnanje izgleda da je uticalo na orijentaciju celog grada, dodaje se.
- Teotivakan izdvaja se po svom izuzetnom dizajnu, a ako Mesečeva piramida određuje orijentaciju grada to bi značilo da i drugi spomenici paralelni sa ovom zgradom prate istu orijenaciju – rekao je Gonzales Benitez.
Kako se navodi, možda je čudno da bi struktura nazvana Mesečeva piramida pratila sunce, ali naučnik naglašava da je ime građevini dato u vreme Asteka i da su joj oni ime dali kada je grad već bio napušten.
Interesantno je da po istraživanjima se Sunčeva piramida, tj. njeni severoistočni i jugozapadni ugao ravnaju sa kretanjem meseca kada je na najnižoj ili najvišoj tački na nebu.
Ivan Šprajc, šef Instituta za antropološke i prostorne studije pri Naučno-istraživačkom centru Slovenačke akademije nauka i umetnosti (ZRC SAZU), rekao je da je teško poverovati da je grad građen sa razmatranjem poravnanja Mesečeve piramide i sunca tokom solisticija jer je modifikovana tokom izgradnje i u najranijoj fazi imala je potpuno drugačiju orijentaciju nego danas.
(Telegraf Nauka / LiveScience)
Video: Veliko otkriće u Viminacijumu: Pronađena trijumfalna kapija
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
hejdžo
zanimljivo, ali ne bas mnogo verovatno. izmenile su se putanje sunca za par soma godina
Podelite komentar