Kod rta Kamenjak nađeno blago kakvo ne postoji nigde na svetu: Na dnu mora otkrivene trube iz 16. veka

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Jedrenjak koji je potonuo kod rta Kamenjak, na jugu Istre, krio je pravo blago – trube kakve ne postoje nigde na svetu, a istraživači su ih konačno otkrili i to na morskom dnu, saopštio je Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru. Ove trube proizvedene u Lajdenu i Strazburu napravljene su od mesinga i predstavljaju jedinstveno otkriće jer na svetu postoji manje od 10 truba iz 16. veka.

- Podvodni arheolozi Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, koje predvode doc. dr sc. Luka Bekić i Maja Kaleb i ove godine nastavljaju s istraživanjem nepoznatog jedrenjaka koji je potonuo kod rta Franina - navodi se u saopštenju Međunarodnom centru za podvodnu arheologiju u Zadru i dodaje:

- Jedrenjak koji je bio naoružan engleskim gvozdenim topovima potonuo je verovatno zbog iznenadne bure koja ga je zatekla negde u Kvarneru krajem 16. veka. Za sad se zna da je brod prevozio teret keramičkih posuda, staklenih šarenih perlica i crvenih staklenih posuda. Najznačajniji je podatak da je brod imao dragoceni teret – veći broj mesinganih truba, koje su u to vreme bile vrlo retke i skupe. Arheolozi Uneskovog centra u Zadru otkrili su prema natpisima da su trube bile proizvedene u francuskom Strazburu i holandskom Lajdenu. To je veliko naučno iznenađenje jer je do sada na svetu nije bila sačuvana, niti je poznata ijedna truba iz tih gradova. Upravo pronađena je najbolje sačuvana truba s natpisom LVGDVNY BATAVORVM, što je latinsko ime za Lajden.

Na osnovu tereta i nekih detalja, dodaju, postoji mogućnost da je reč o holandskom brodu koji je trgovao između Lajdena, Venecije i Carigrada. Ipak, za konačne zaključke potrebno je još proučavanja bogatih ostataka i arhiva.

- Podvodni arheolozi iz Zadra, s pripadnicima interventne jedinice policije iz Pule i saradnicima iz Slovačke, Nemačke, Slovenije i Španije, nastavljaju istraživanje drvene brodske konstrukcije. Gvozdeni topovi se čiste na dnu mora i dokumentuju, a na njih se postavlja inventivna, napredna zaštita koja će ih sačuvati od daljeg propadanja. Tako će topovi i sidra biti sačuvani za ronilačke turističke posete na ovo značajno mesto puno uzbudljivih priča i u budućnosti – navedeno je u saopštenju.

Dr Luka Bekić za HRT je rekao da su ove trube prevožene u komadima.

- Po broju delova možemo reći da ih je bilo više od 10. U poznatim muzejima na svetu ima manje od 10 truba iz 16. veka – naveo je on.

(Telegraf Nauka / Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru / HRT)

Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>