Vreme čitanja: oko 1 min.
Grobnica u Francuskoj otkriva integraciju migranata iz stepe sa Evropljanima iz kasnog neolita
Vreme čitanja: oko 1 min.
Genetičari i arheolozi iz brojnih institucija u Francuskoj pronašli su u drevnoj grobnici nedaleko od Pariza skelete koji ukazuju na integraciju migranata sa Evropljanima iz kasnog neolita.
Ranije istraživanje je pokazalo sporu migraciju ljudi sa prostora današnje Rusije i Ukrajine u Evropu pre više hiljada godina. Tokom tih migracija, mnogi migranti (uglavnom muškarci) dobijali su decu sa poljoprivrednim stanovništvom na koje su nailazili.
U novoj studiji, istraživači su pronašli dokaze takve reprodukcije u ostacima iz grobnice u oblasti Šampanja. Skeleti iz te grobnice daju dokaze o ženi sa tog prostora koja je rodila dete sa migrantom, piše Phys.org.
Plitka grobnica sadržala je skelete sedmoro ljudi, iz vremena pre oko 4.500 godina. Skeleti su od tri odrasle žene, odraslog muškarca, dvoje dece i bebe. Da bi otkrili više o njihovom poreklu, istraživači su sekvencirali njihove genome.
Iznenadilo ih je otkriće da su se, pored toga što su u srodstvu, neke od osoba iz grobnice mešale sa migrantima iz stepe. Jedna od odraslih žena je bila majka odraslog muškarca. Majka nije imala stepske gene, ali njen sin jeste.
Istraživači su takođe otkrili da je jedno dete unuk te žene i sin njenog potomka – to dete je takođe imalo gene istog migranta. Daljom analizom je procenjeno stepsko poreklo odsutnog dede – oko 70% stepskog porekla.
Istraživači primećuju da je njihov nalaz jedinstven – primer migranta iz stepe koji je imao dete sa Evropljankom iz kasnog neolita.
(Telegraf Nauka/Phys.org)
Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.