Još dva zlatna jezika pronađena u egipatskim mumijama
Tokom rimskog perioda (od 29 godine pre nove ere do 641 godine nove ere), Egipćani su stavljali zlatne jezike u usta nekih mumija kako bi mumija mogla koristiti jezik u zagrobnom životu i zato štu su stari Egipćani verovali da zlato predstavlja „meso bogova“. Smatralo se da mumije sa zlatnim jezikom imaju sposobnost da pričaju sa Ozirisom u podzemnom svetu zagrobnog života, piše Live Science.
Godine 2021, isti arheološki tim je pronašao tri zlatna jezika u Oksirinhusu, drevnom gradu u blizini današnje Al Bahnase.
Mumije sa zlatnim jezicima su pronađene unutar dveju grobnica iz rimskog perioda koje su sadržale još mumija, kao i papiruse sa grčkim pismom i glinenim pečatima sa egipatskom ikonografijom.
Osim toga, arheolozi su 2023. otkrili tri velika podzemna pogrebna mesta poznata kao hipegeumi, iz ptolemejskog perioda (304-30 godine pre nove ere). Pronašli su ukupno devet kamenih sarkofaga sa antropomorfnim (kombinacija ljudskog i životinjskog) dizajnima. Dva su još bila zatvorena – neopljačkana tokom hiljada godina.
Ukupno je pronađeno više od 30 mumija u živopisnim lepljenim oblogama od papirusa i vlakana i nekoliko figurica od terakote koje prikazuju Izidu Afroditu, božanstvo koje kombinuje Izidu, egipatsku boginju povezanu sa lečenjem i magijom, i Afroditu, grčku boginju povezanu sa lepotom.
To je prvi put da su figure od terakote sa likom Izide Afrodite pronađene u Oksirinhusu i prvi put da se takvi predmeti pojavljuju u toj oblasti srednjeg Egipta.
Iako detalji o preminulima nisu poznati, mora da su bili značajne ličnosti u Oksirinhusu, pošto su mogle priuštiti da budu mumificirane i, u nekoliko slučajeva, čak sahranjene sa zlatnim jezicima.
(Telegraf Nauka/Live Science)
Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.