Vreme čitanja: oko 1 min.
Otkriveno lice "ledene device"
Vreme čitanja: oko 1 min.
Nju su žrtvovali pre oko 500 godina
Kada je arheolog dr Johan Rajnhard pre 28 godina otkrio zamotuljak tkanine visoko u peruanskim Andima pre 28 godina, uzeo ga je, odmrsio i u njemu ugledao lice "ledene device". Od tada, ova prirodna mumija budi maštu mnogih naučnika, ali i običnih ljudi širom sveta.
Mumificirani ostaci tinejdžerke (veruje se da je imala 15 godina u trenutku smrti) koja je žrtvovana i čije telo je ostavljeno u podnožju uspavanog vulkana Ampato pre oko 500 godina, neverovatno dobro su očuvani zbog ledenih uslova koji vladaju na Andima.
Sada, 28 godina posle otkrića, tim arheologa je iskoristio nove tehnike trodimenzionalnog skeniranja i naučnu analizu kako bi otkrio kako je ova devojka izgledala pre nego što je umrla.
Ova rekonstrukcija je sada deo nove postavke Muzeja andskih svetilišta u Arekipi u Peruu, a pored rekonstrukcije njenog lica, izloženo je i sve ostalo što se zna o njoj, njena mumija, kao i simbolični artefakti koji su sahranjeni sa njenim ostacima.
Posetioci sada mogu da posmatraju 3D model lica mumije koja je poznata i kao "mumija Huanita", koje su napravili naučnici iz Centra za studije Anda i Univerziteta u Varšavi, kao i naučnici sa Univerziteta Santa Marija u Arekipi. Hiperrealistična rekreacija lica je postignuta korišćenjem "mančesterske tehnike", koja se koristi i u forenzici, zajedno sa DNK podacima i arheološkim i antropološkim istraživanjima.
Inače, "ledena devica" je izložena u muzeju u Arekipu iza nekoliko slojeva pleksiglasa.
(Telegraf Nauka/CNN)
Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.