• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

Misteriozna kamena ploča je prava mapa s blagom: Arheolozi koriste zapise da nađu izgubljene spomenike

Vreme čitanja: oko 2 min.

Ovo je pristup istraživanjima koji nikad ranije nismo koristili, rekao je Ivan Paje, profesor Univerziteta Zapadne Bretanje

  • 0
Ploča Sen-Belek Foto: Handout / AFP / Profimedia

Komad stene sa misterioznim zapisima, koji nije proučavan skoro 4.000 godina, sada se smatra mapom s blagom za arheologe, koji ga koriste da nađu antičke ostatke širom severozapadne Francuske, piše Phys.org.

Takozvana ploča Sen-Belek proglašena je 2021. najstarijom mapom u Evropi i od tada naučnici rade na tome da shvate zapise na njoj, što kako bi uspeli da je datiraju, što da bi otkrili izgubljene spomenike.

- Korišćenje mape u pokušajima da se nađu arheološka nalazišta je sjajan pristup. Nikad nismo radili na taj način – rekao je Ivan Paje, profesor Univerziteta Zapadne Bretanje (UBO).

Antička nalazišta obično se otkrivaju pomoću sofisticirane radarske opreme, snimaka iz vazduha ili slučajno, kada se izvode građevinski radovi.

- Ovo je mapa sa blagom – rekao je Paje.

Ipak, tim tek započinje svoj lov na blago.

Neobična mapa pokriva oblast koja je oko 30 kilometara duga i 21 kilometar široka, a Paje i njegove kolege kažu da je potrebno da pregledaju celu oblast i uporede je sa svim zapisima na ploči.

- Posao bi mogao da potraje i 15 godina – rekao je Paje.

On i Klement Nikolas iz francuskog Nacionalnog centra za naučna istraživanja (CNRS) ponovo su 2014. otkrili ploču koju je pronašao Pol du Šatelije još 1900. Međutim, on nije shvatio njen značaj.

Proučavanjem ploče, neki urezi na njoj bili su logični i istraživači su prepoznali određene planine u Bretanji. Zatim su skenirali ploču i uporedili je sa trenutnim mapama otkrivši poklapanje od oko 80 odsto.

- Još moramo da identifikujemo sve geometrijske simbole, legendu koja ide uz mapu – rekao je Nikolas.

Na ploči postoje sitne rupe i naučnici veruju da one predstavljaju grobnice, naselja ili rudnike. Ako na taj način otkriju nešto, to bi moglo da dovede do „poplave arheoloških otkrića“.

Poslednjih nekoliko nedelja arheolozi sprovode istraživanje mesta gde je ploča Sen-Belek pronađena.

- Pokušavamo da bolje kontekstualizujemo otkriće, da nađemo način da se ploča datira – rekao je Paje.

Oni veruju da je ploča nastala u nekom još neidentifikovanom kraljevstvu iz bronzanog doba, koje je nestalo u pobunama.

(Telegraf Nauka/Phys.org)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>