• 0
 ≫ 

Vreme čitanja: oko 2 min.

„Ogledalce, ogledalce moje…“ Grobnica elitne prostitutke iz vremena Aleksandra Velikog otkrivena u Jerusalimu

 ≫ 

Vreme čitanja: oko 2 min.

Kraj ostataka starogrčke hetere, pratilje najviših vojnih zvaničnika, otkriveno bronzano ogledalce koje kao da je juče napravljeno

  • 0
Arheologija, istraživanja, iskopavanja Arheološka istraživanja... Foto: Jiri PListil / Alamy / Alamy / Profimedia

Izraelski arheolozi otkrili su kremirane ostatke grčke kurtizane iz vremena Aleksandra Velikog, objavila je Izraelska uprava za antikvitete (IAA). Grobnica je pronađena kraj puta u Jerusalimu, a kraj ostataka mlade žene pronađena je gomila savijenih gvozdenih eksera i izuzetno lepo očuvana i retka bronzana kutija s ogledalcem, što ukazuje na to da je bila elitna prostitutka i da je svoje usluge nudila najvišim zvaničnicima helenističkog doba, piše IFLScience.

Grobnica je iz 3. ili 4. veka pre nove ere, a nalazila se u pećini otkrivenoj tokom izgradnje auto-puta u južnom Jerusalimu.

- Ovo je, u suštini, najstariji dokaz kremacije u Izraelu helenističkog doba. Najzanimljivije pitanje je zašto je grobnica Grkinje napravljena kraj put za Jerusalim, daleko od bilo kojeg naselja tog doba – rekao je za IFLScience arheolog dr Gaj Štibel sa Odeljenja za arheologiju i Stari istok sa Univerziteta u Tel Avivu.

Kako se navodi, odgovore na to daju predmeti otkriveni kraj tela poput ogledalca.

- Ovo je tek drugo ovakvo ogledalce otkriveno u Izraelu do sada, a ukupno su pronađena 63 ogledalca iz helenističkog doba. Kvalitet izrade je toliko dobar da je ono očuvano u savršenom stanju i izgleda kao da je juče napravljeno – rekao je u objavi IAA na Fejsbuku Lijat Oz, direktor nalazišta.

Zajednička studija IAA i Univerziteta u Tel Avivu pokazala je da je retko ogledalo pripadalo pratilji nekog visokog vojnog zvaničnika koja je preminula na putu i tu sahranjena.

- Bronzana ogledala ovog tipa bila su izuzetno skupa i Grkinje su ih mogle imati samo na dva načina – kao deo miraza na venčanju ili kao poklon bogatog muškarca kurtizani. Ogledalca su simbolizovala vezu, kakva je bila ona između hetere i muškarca koga je opsluživala. Hetere su bile deo starogrčkog društva i, nalik gejšama u Japanu, one su pružale različite, a ne samo seksualne usluge. Hetere su imale i književne salone i bile muze poznatih slikara i skulptora. Najverovatnije je reč o heteri koja je pratila najviše vojne zvaničnike tokom Aleksandrove kampanje ili tokom ratova za njegovo nasleđe – navodi se u istraživanju.

(Telegraf Nauka/IFLScience)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>