
Mač star 3.000 godina sija kao da je juče napravljen
Neverovatno dobro očuvani bronzani mač star oko 3.000 godina otkriven je kraj groba u bavarskom gradu Nerdlingen, saopštila je Bavarska državna kancelarija za zaštitu spomenika, piše LiveScience.
- Arheolozi su tokom iskopavanja u Nerdlingenu otkrili nešto veoma specijalno – bronzani mač koji najverovatnije potiče iz 14 veka pre nove ere i tako je dobro očuvan da i dalje sija. To je bronzani mač sa punom drškom, čiji osmougaoni rukohvat je napravljen potpuno od bronze – navedeno je u saopštenju.
Kako se objašnjava, ovo je veoma retko otkriće jer su samo najsposobniji kovači imali veštinu da naprave ovaj tip mača.
Bei Ausgrabungen in Bayern wird ein Bronzeschwert entdeckt. Ein Fund, den die Forscher als sehr seltenen bejubeln. https://t.co/1wpt5ShcSD— Neue Zürcher Zeitung (@NZZ) June 19, 2023
- Proizvodnja osmougaonih mačeva je kompleksa jer je drška izliva preko sečiva. Dekoracije se umeću i to korišćenjem žigova – navodi se u saopštenju.
Ovako retki i specijalizovani mačevi pravljeni su u to vreme samo na dve lokacije na prostorima današnje Nemačke, u jednoj na jugu i jednoj na severu. Ipak, na kojoj od njih je ovaj mač napravljen još nije poznato. Istraživači kažu da centar gravitacije mača pokazuje da je pravljen kao oružje za borbu i da je bio i te kako sposoban za sečenje neprijatelja, ali da na samom maču ne postoji nijedan trag korišćenja u borbi. Zbog toga postoji mogućnost i da je korišćen kao ritualno oružje.
Proizvodnja bronzanih mačeva počela je početkom 17. veka pre nove ere, a uprkos pojavi boljih i jačih gvozdenih mačeva uspeli su da opstanu sve do sedmog veka nove ere. Ipak, danas ne postoji previše dobro očuvanih bronzanih mačeva. Osmougaoni mač iz Nerdlingena otkriven je kraj grobnice u kojoj su bila tela muškarca, žene i deteta. Svo troje su sahranjeni u slično vreme, ali naučnici kažu da je prerano da se
zaključi da li su bili u bilo kakvoj rodbinskoj ili nekoj drugoj vezi.
- Mač i grobnica tek bi trebalo da budu ispitani da naši arheolozi sve mogu da klasifikuju na pravi način. Ono što se zna jeste da je mač neverovatno dobro očuvan, a takva otkrića su veoma retka – rekao je Matijas Fajl (Mathias Pfeil), šef Bavarske državne kancelarije za zaštitu spomenika.
(Telegraf nauka/LiveScience)
Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.