Astronomi predstavili najveću kolekciju slika egzokometa iz 74 planetarna sistema

A. I.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Astronomi su, po prvi put, snimili desetine pojasa kometa oko zvezda. Na 74 slike vide se sistemi različite starosti, od onih tek formiranih do onih starih nekoliko milijardi godina, i pokazuju značajnu ulogu kometa u formiranju zvezda i planetarnih sistema, saopštio je Centar za astrofiziku Harvarda i Smitsonijana.

Da bi pronašli dokaze o kometama izvan našeg Sunčevog sistema (egzokometama), astronomi su koristili dva teleskopa za detektovanje određenog opsega radio-talasa: Submilimetarski sistem (SMA) na Havajima i ALMA u pustinji Atakama, u Čileu.

U posmatranim regionima je toliko hladno (od -250 do -150 stepeni) da je većina jedinjenja, uključujući vodu, zamrznuta kao led na ovim egzokometama. Astrofizičari, dakle, posmatraju gde se nalaze rezerve leda planetarnih sistema.

- Egzokomete su gromade stena i leda, prečnika od najmanje jednog kilometra, koje se sudaraju unutar ovih pojaseva da bi proizvele kamenčiće koje ovde posmatramo pomoću ALMA i SMA teleskopa. Pojasevi egzokomketa su pronađeni u najmanje 20 odsto planetarnih sistema, uključujući i naš – rekao je Luka Matra sa Koledža Triniti u Dablinu, vođa istraživanja.

Kojperov pojas je primer pojasa kometa u našem Sunčevom sistemu. Smešten daleko iza orbite Plutona, neki naučnici misle da je Kuiperov pojas izvor vode za planete, među kojima je i Zemlja, isporučene pre nekoliko milijardi godina.

Nova galerija pokazuje izvanrednu raznolikost strukture u pojasevima. Neki su uski prstenovi, dok su drugi širi i mogli bi se kategorisati više kao diskovi nego kao pojasevi.

Štaviše, neki od 74 egzokometarna sistema imaju više prstenova ili diskova, a neki od njih su ekscentrični, što znači da nisu kružne orbite, već više kao ovalne. Ovo pruža dokaze da su prisutne još uvek neotkrivene planete i da njihova gravitacija utiče na raspodelu kamenčića u ovim sistemima.

Studija o pojasevima kometa objavljena je u časopisu Astronomy & Astrophysics za januar 2025. godine, a dostupna je na sajtu arXiv.

(Telegraf Nauka/)