Satelit NASA snimio čudni „morski dim“ na važnom glečeru Antarktika

Vreme čitanja: oko 1 min.

Ovaj fenomen se retko vidi jer se obično javlja kad je oblačno

Morski dim i sneg na glečeru Pajn ajlend... Foto: NASA Earth Observatory/Landsat 8/Wanmei Liang

Glečer Pajn ajlend, uz obližnji Tvejts (takozvani Glečer sudnjeg dana), privlači veliku pažnju jer je to glavni put za led koji se topi i ide sa Zapadnog Antarktika do Amundsenovog mora. To je jedan od glečera koji se najbrže povlači i led na njegovim ivicama redovno puca, a neki ledeni bregovi su toliko veliki da dobijaju imena. U oktobru 2024, međutim, pažnju nije privukao zbog toga, već zbog atmosfere iznad njega gde su se videli sneg i „morski dim“, objavila je NASA.

Sateliti obično ne mogu da naprave čiste slike ovih atmosferskih fenomena blizu površine jer se pojavljuju kada je oblačno, rekao je Kristofer Šuman, glaciolog Univerziteta Merilenda u Baltimoru i Svemirskog centra Godard pri NASA. Ipak, 10. oktobra uređaj OLI na satelitu Landsat 8 napravio je ovu sliku, koja ilustruje snagu vetra koji duva sa unutrašnjosti kontinenta ka njegovim ivicama, dodao je Šuman.

„Morski dim“ formira se na samoj ivici glečera, kao i iznad vode, na njenoj severnoj ivici, objasnio je on. Ovaj fenomen javlja se zbog velikih razlika u temperaturi između leda i vode oko njega. Ovde vetrovi guraju vodu i morski led sa ledenog fronta i to dovodi do podizanja relativno tople vode sa dna.

„Morski dim“ nastaje kada se hladan vazduh kreće preko toplije vode i kada ne može da drži vodenu paru s kojom se sreće, pa se brzo kondenzuje u male ledene kristale.

Vetar nosi i sneg... Foto: NASA Earth Observatory/Landsat 8/Wanmei Liang

Vetar podiže i sneg za površine ledenog pokrivača Zapadnog Antarktika. Oba fenomena su dokaz jačine prolećnih vetrova na Antarktiku.

- Ne bi trebalo da smo iznenađeni što vetrovi stižu sa unutrašnjosti kontinenta gde je hladan vazduh bio izolovan mesecima – rekao je Šuman.

(Telegraf Nauka/NASA)