Uhvaćen je poslednjom kamerom poslednjeg dana ekspedicije: Ovo je „živi fosil“, sisar iz vremena dinosaurusa
Tim naučnika uspeo da napravi četiri snimka životinje Zaglossus Attenboroughi, kljunastog ježa nazvanog po Dejvidu Atenboru
Naučnici su po prvi put uspeli da snime sisara koji nosi jaja, nazvanog po Dejvidu Atenboru, jednom od najpoznatijih britanskih novinara i prirodnjaka, i time su dokazali da ova vrsta nije izumrla, kao što se mislilo, piše BBC.
Ekspedicija u Indoneziji, koju su predvodili istraživači sa Oksfordskog univerziteta, snimila je četiri snimka po po tri sekunde ove vrste ehidni ili kljunastih ježeva.
Sa bodljama, krznom i kljunom, ehidne se nazivaju „živim fosilima“.
Veruje se da su se pojavili pre oko 200 miliona godina, kada su dinosaurusi i dalje šetali planetom.
Jedini dokaz da ova posebna vrsta ehidni, nazvana Zaglossus Attenboroughi, postoji do sada je bio decenijama star primerak mrtve životinje.
- Bili smo u euforiji, ceo tim je bio u euforiji. Ne šalim se kada kažem da smo do snimka stigli na poslednjoj SD kartici sa poslednje kamere koju smo skupili, poslednjeg dana ekspedicije – rekao je za BBC dr Džejms Kempton, vođa multinacionalnog tima ekspedicije na Kiklopovim planinama u Indoneziji.
Osim izgubljene ehidne, tim je otkrio i nove vrste insekata i žaba, a primetio i zdravu populaciju kengura sa drveća.
Osim kljunara, ehidne su jedini sisari koji nose jaja. Od četiri vrste kljunastih ježeva tri imaju dugačak kljun, uključujući tu i tek otkrivenu.
Ranije ekspedicije na Kiklopovim planinama dovele su do otkrića tragova ehidni, ali žive toliko daleko i izolovano da je bilo veoma teško otkriti ih.
Poslednje 62 godine jedini dokaz da ova vrsta postoji bio je jedan primerak u muzeju prirodne istorije u Holandiji, koji se čuva pod ključem.
(Telegraf Nauka)