Kvantni ožiljci, kateter i nanotehnologije: Evo zbog čega su nagrađene naučnice Ana, Milka i Sandra

A. I.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Jelena Begović, Sandra Veljković, Ana Hudomal i Milka Malešević... Foto: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ nr

Dr Ana Hudomal, dr Milka Malešević i Sandra Veljković dobitnice su Nacionalnih priznanja u okviru programa L’Oréal-Unesko „Za žene u nauci“ (L’Oréal - UNESCO For Women in Science). One su nagrađene za svoj izuzetan naučni rad iz oblasti fizike kvantnih višečestičnih sistema, molekularne mikrobiologije i nanotehnologije i mikrosistema.

Priznanja su im dodeljena juče u zgradi Vlade Srbije. Nagrada uključuje sredstva za realizaciju istraživačkih projekata, odnosno finansijski podsticaj u iznosu od po 5.000 evra.

Istraživanja dr Ane Hudomal su u oblasti teorijske fizike, sa fokusom na sisteme sa velikim brojem intereagujućih kvantnih čestica. Ana koristi kompjuterske simulacije i analitičke metode da bi ispitala fizičke zakonitosti koje važe u takvim sistema. Njen rad uključuje novu i veoma aktivnu oblast istraživanja, takozvane kvantne višečestične ožiljke. Učestvovala je u velikom broju nacionalnih, bilateralnih i međunarodnih projekata, a trenutno je naučni saradnik u Nacionalnom centru izuzetnih vrednosti za izučavanje kompleksnih sistema na Institutu za fiziku u Beogradu.

Dr Milka Malešević je učestvovala na 11 značajnih projekata, uključujući projekte koji istražuju biodiverzitet mikroorganizama, mehanizme otpornosti na antibiotike i razvoj novih antimikrobnih jedinjenja. Njen naučno–istraživački rad je fokusiran na pronalazak alternativnih terapeutskih agenasa efikasnih u eliminaciji patogenih bakterija i razvoj nove generacije katetera kako bi se infekcije povezane sa njihovom upotrebom stavile pod kontrolu.

Sandra Veljković je doktorand i asistent za užu naučnu oblast Mikroelektronika i mikrosistemi na Elektronskom fakultetu, Univerziteta u Nišu. Njena oblast istraživanja su nanotehnologije i mikrosistemi. Njen rad je posvećen unapređenje pouzdanosti i stabilnosti elektronskih komponenata, posebno u medicinskim uređajima, ali i uređajima široke potrošnje, automobilskoj industriji i nuklearnim postrojenjima.

Prestižna međunarodna inicijativa L’Oréal - UNESCO „Za žene u nauci“ (L'Oréal - UNESCO For Women in Science) ove godine obeležava 26 godina postojanja. Program je u Srbiji je pokrenut 2010. godine i do danas je na konkursu za Nacionalna priznanja učestvovalo više od 700 mladih naučnica, a njih 41 su nagrađene u ukupnom iznosu od gotovo 25 miliona dinara.

Naredni, 15. ciklus programa Nacionalnog programa „Za žene u nauci“ počinje 1. januara 2025. Konkurs za podršku naučnoistraživačkim projektima je namenjen mladim naučnicama u Srbiji, do 35 godina života, koje su upisale ili završile doktorske ili postdoktorske studije u oblasti prirodnih nauka. Sve informacije o konkursu objavljuju se na zvaničnoj web stranici programa www.zeneunauci.co.rs.

(Telegraf Nauka)