U pećini nabasali na smeće: Ispostavilo se da je reč o ritualnim predmetima starim 500 godina
Ispitujući pećinu u meksičkim planinama speleološkinja Katja Pavlova nabasala je na gomilu predmeta i pomislila je da je reč o smeću. Kada je bolje pogledala, ispostavilo se da je to riznica predmeta korišćenih u drevnim ritualima pre više od 500 godina.
- Pogledala sam i činilo mi se da se pećina nastavlja. Morala sam da zadržim vazduh i zaronim malo. Tada smo naišli na dva prstena oko stalagmita - rekla je ona u saopštenju meksičkog Nacionalnog instituta antropologije i istorije (INAH).
Pećina po imenu Tlajokok (u prevodu sa jezika nahuatl „pećina jazavaca“) nalazi se u meksičkoj državi Gerero, na visini od oko 2.380 metara, navodi LiveScience.
Oko 150 metara od ulaza u pećinu, sve je potopljeno. Pavlova i lokalni vodič Adrijan Beltran Dimas ipak su rešili da se probiju kroz uzani prolaz pod vodom.
- Adrijan je bio uplašen, ali voda je bila dovoljno duboka, pa sam ja prošla prva – rekla je Pavlova.
Oni su nakon toga naišli na 14 predmeta, za koje su prvobitno mislili da su smeće.
- Ovo je uzbudljivo i neverovatno. Imali smo sreće – dodala je speleološkinja.
Među predmetima su 4 narukvice od školjki, džinovska puževa kućica, dva kamena diska i šest fragmenata diskova, kao i parče ugljenisanog drveta. Oni su kontaktirali INAH, gde su stručnjaci rekli da je zbog načina na koji su ostavljene – narukvice stavljene na stalagmite – verovatno tu izvođeni rituali plodnosti.
- Za pretkolumbovske kulture pećine su bile sveta mesta povezana sa podzemnim svetom i smatrane su matericom Zemlje – rekao je u saopštenju Migel Perez Negrete, arheolog INAH-a.
On je datirao predmete na period između 950. i 1521. godine, a veruje da su ih napravili pripadnici malo poznate kulture Tlakotepehua.
(Telegraf Nauka/LiveScience)