U Višegradskoj tvrđavi pronađeno arheološko blago: Otkrivena kolekcija oružja iz 16. i 17. veka

T. B.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: Alfons Rath / Bildagentur Rath - Luftbildservice / akg-images / Profimedia

Arheolozi koji istražuju Višegradsku tvrđavu bogatu istorijom, otkrili su značajno arheološko blago – kolekciju oružja koja potiče iz perioda od sredine 16. do početka 17. veka. Ova otkrića, koja uključuju raznovrsne vrste oružja i vojnih predmeta, pružaju vredne uvide u turbulentne borbe koje su se dešavale u tom periodu, kao i u vojnu opremu koja je korišćena tokom opsada, piše Heritage Daily.

Višegradska tvrđava datira iz 13. veka, smeštena uz obalu Dunava, u blizini Pešte, u Mađarskoj. Grad je deo šireg sistema fortifikacija koje su izgrađene kao odgovor na mongolske invazije iz 1242. i 1285. godine. Kroz vekove, tvrđava je igrala ključnu ulogu u odbrani od različitih spoljnih pretnji.

U 14. veku, tvrđava je postala kraljevska rezidencija za Anžujske kraljeve, koji su proširili Gornji grad dodavanjem novih utvrđenja, čineći ga još impozantnijim. Kasnije je izgrađena nova poveznica sa Dunavom, koja je danas poznata kao Donji grad.

Nedavna iskopavanja u okviru arheoloških istraživanja koja je sproveo Nacionalni arheološki institut otkrila su impresivnu kolekciju oružja i predmeta iz sredine 16. i početka 17. veka. Ova otkrića su locirana u suvom jarku, koji je bio deo utvrđenja iz Anžujskog perioda. Među pronađenim predmetima su ručno vatreno oružje, topovske kugle, vrhovi strela, kao i oružje za blisku borbu.

Posebno je zanimljivo to što se koncentracija municije u ovom jarku, zajedno sa ozbiljnim oštećenjima na mnogim artefaktima, dovodi u vezu sa intenzivnim opsadama koje su se dešavale u Višegradskoj tvrđavi tokom turbulentnog perioda. Borbe, koje su obeležile ovaj period, često su bile odlučujuće za sudbinu tvrđave i njenog okruženja.

">

Jedno od najvažnijih i najzanimljivijih otkrića tokom iskopavanja je retki, fragmentirani kabaset, konusni šlem koji je bio široko korišćen u Evropi tokom 16. i 17. veka. Kabaeset je bio popularan među pešadijom, naročito među pešadijskim vojnicima koji su bili naoružani vatrenim oružjem ili kopljima.

Prema Nacionalnom arheološkom institutu, ovaj kabaset verovatno je pripadao habsburškom plaćeniku koji je učestvovao u Petnaestogodišnjem ratu (poznatom i kao Dugi turski rat), vođen između Habsburške monarhije i Otomanskog carstva. Šlem je konusnog oblika, ukrašen bakarnim rozetama duž ivice, a na leđima ima ukrasnu bakarnu perušku duž centralne ose. Ovaj detalj ukazuje na sofisticiranost dizajna i značaj oružja koje je služilo kao zaštita za pešadijske trupe tokom opasnih borbi.

Višegradska tvrđava nije samo značajna zbog svoje strateške pozicije i uloge u odbrani, već i zbog kulturnog i političkog značaja koji je imala kroz vekove. Tokom 14. i 15. veka, tvrđava je bila jedan od centara moći u Mađarskoj. Često je služila kao mesto za političke i vojne odluke. Bitno je napomenuti i to da je bila deo sistema odbrambenih utvrđenja koja su uključivala i druge važne lokacije u regionu.

Iako su mnogi istorijski artefakti uništeni tokom raznih sukoba, otkrića poput ovog pokazuju da je Višegrad imao ključnu ulogu u istoriji Mađarske i šireg regiona. Detalji o oružju i opremi koja je pronađena jasno osvetljavaju prirod konflikata u to vreme i način na koji su vojnici bili opremljeni za borbu u teškim uslovima.

Arheološka otkrića u Višegradskoj tvrđavi ne samo da osvetljavaju bogatu istoriju ovog regiona, već i pružaju važne informacije o vojnim strategijama i svakodnevnom životu tokom 16. i 17. veka. Pronađena oružja i vojni predmeti svedoče o borbenim naporima koji su oblikovali istoriju tvrđave i regije. Zanimljivost fragmentiranog kabaseta, zajedno sa drugim otkrićima, omogućava bolje razumevanje taktičkih i tehničkih aspekata vojnih sukoba toga doba.

(Telegraf Nauka / Heritage Daily)

Teme

Pošaljite komentar
Sve vesti iz rubrike nauka