Da li je konačno rešena enigma natpisa na spomeniku starom 2.600 godina? Oštećeni tekst krio ime Velike Majke
Mark Mun kaže da je on otkrio natpis, ali Rostislav Oreško tvrdi da je to poznato još od 19. veka
Drevni i oštećeni tekst urezan na 2.600 godina starom spomeniku u današnjoj Turskoj konačno je dešifrovan. To tvrdi Mark Mun, profesor starogrčke istorije i arheologije na Državnom univerzitetu Pensilvanije.
Rad o dešifrovanju natpisa na spomeniku poznatom po imenu Arslan Kaja ili „lavlja stena“ objavio je u žurnalu Kadmos, a otkriće je potvrdio i za portala LiveScience.
- Na steni je ispisano ime Materan, ime boginje Frigijaca. Znali su je jednostavno kao Majku. Grci su je zvali Majka bogova, a Rimljani Magna Mater ili Velika Majka – rekao je Mun za LiveScience.
Frigijci su bili narod koji je imao državu na prostorima Male Azije otprilike između 1200. i 600. godine pre nove ere. U vreme kada je spomenik nastao, na tom prostoru nalazila se Kraljevina Lidija, u kojoj je takođe poštovana Velika Majka, dodao je Mun.
Spomenik su teško oštetile godine, vreme i pljačkaši, pa je natpis bilo teško pročitati i o njemu se vode naučne rasprave od 19. veka. Da bi rešio misteriju on je detaljno fotografisao natpis kada je bio osvetljen, a onda upoređivao sa starim slikama i zapisima.
- Mnogo toga je zavisilo od svetlosnih uslova kada su nastale fotografije – napisao je Mun u studiji. Naglasio je da je svetlo bilo posebno dobro 25. aprila 2024.
Kako je dodao, logično je da je napisano ime boginje jer se na spomeniku nalazila i njena slika. Ime boginje verovatno je bilo deo većeg natpisa, na kojem je verovatno bilo kratko objašnjenje ko je Materan, kao i ko je naručio sliku i natpis.
Rostislav Oreško, profesor Praktične škole naprednih studija u Francuskoj, a koji nije učestvovao u istraživanju, za LiveScience je rekao da ovaj rad nije ponudio ništa novo.
- Munova studija u Kadmosu ne predlaže ništa radikalno. Još u 19. veku je predloženo da na spomeniku piše Materan, što je ime dobro poznate frigijske boginje – rekao je on.
(Telegraf Nauka/LiveScience)