Ovo nikad ranije nije viđeno! Prvi put potvrđena DVOSTRUKA EKSPLOZIJA supernove

A. I.
A. I.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Astronomi su, po prvi put, dobili vizuelni dokaz da je neka zvezda završila svoj život detonirajući dva puta. To je otkriveno proučavanjem vekovima starih ostataka supernove SNR 0509-67.5 pomoću Veoma velikog teleskopa (VLT) Evropske južne opservatorije (ESO), saopštila je ESO.

Supernove su uglavnom eksplozivna smrt masivnih zvezda, ali jedna važna vrsta potiče iz neuglednog izvora. Beli patuljci, mala, neaktivna jezgra koja ostaju nakon što zvezde poput našeg Sunca potroše svoje nuklearno gorivo, mogu proizvesti ono što astronomi nazivaju supernovom tipa Ia.

- Eksplozije belih patuljaka igraju ključnu ulogu u astronomiji. Veliki deo našeg znanja o tome kako se univerzum širi zasniva se na supernovama tipa Ia, a one su i primarni izvor gvožđa na našoj planeti, uključujući gvožđe u našoj krvi. Ipak, uprkos njihovom značaju, o tačnom mehanizmu koji pokreće njihovu eksploziju malo se zna – rekao je Prijam Das, doktorand na Univerzitetu Novog Južnog Velsa u Kanberi i vođa studije objavljene danas u Nature Astronomy.

Svi modeli koji objašnjavaju supernove tipa Ia počinju sa belim patuljkom u paru zvezda. Ako kruži dovoljno blizu druge zvezde, patuljak može da krade materijal od partnera. U najutvrđenijoj teoriji o supernovama tipa Ia, beli patuljak akumulira materiju od svog pratioca dok ne dostigne kritičnu masu, u kom trenutku doživljava jednu eksploziju. Međutim, nedavne studije su nagovestile da bi se barem neke supernove tipa Ia mogle bolje objasniti dvostrukom eksplozijom pokrenutom pre nego što je zvezda dostigla ovu kritičnu masu.

Sada su astronomi snimili novu sliku koja dokazuje da je njihova pretpostavka da je dvostruka eksplozija tačna: barem neke supernove tipa Ia imaju dvostruku detonaciju. U ovom alternativnom modelu, beli patuljak formira omotač od ukradenog helijuma oko sebe, koji može postati nestabilan i zapaliti se. Ova prva eksplozija stvara udarni talas koji putuje oko belog patuljka i ka unutra, pokrećući drugu detonaciju u jezgru zvezde – što na kraju stvara supernovu.

Do sada nije bilo jasnog, vizuelnog dokaza da je beli patuljak doživeo dvostruku detonaciju. Nedavno su astronomi predvideli da bi ovaj proces stvorio karakterističan obrazac ili otisak u ostacima supernove koji još uvek sijaju, vidljiv dugo nakon početne eksplozije. Istraživanja sugerišu da bi ostaci takve supernove sadržali dva odvojena omotača kalcijuma.

Astronomi su pronašli ovaj otisak u ostacima supernove.

Ivo Sajtencal, koji je vodio posmatranja i bio na Hajdelberškom institutu za teorijske studije u Nemačkoj kada je studija sprovedena, rekao je da ovi rezultati pokazuju „jasan pokazatelj da beli patuljci mogu eksplodirati mnogo pre nego što dostignu čuvenu Čandrasekarovu granicu mase i da se mehanizam 'dvostruke detonacije' zaista dešava u prirodi“.

Supernove tipa Ia su ključne za naše razumevanje univerzuma. One se ponašaju na veoma dosledan način, a njihova predvidiva svetlost – bez obzira na to koliko su daleko – pomaže astronomima da mere udaljenosti u svemiru.

(Telegraf Nauka/ESO)

Video: Sonda Parker ponovo dodirnula Sunce

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>