Na ivici Sunčevog sistema otkrivena neverovatna patuljasta planeta: Njena orbita je potpuno neverovatna
Na samoj ivici Sunčevog sistema otkriven je izuzetan transneptunski objekat (TNO). Nazvan je 2017 OF201 a otkrio ga je mali tim naučnika, saopštio je Institut za napredne studije.
Ovaj objekat je potencijalno dovoljno veliki da bi moga da se klasifikuje kao patuljasta planeta, što je kategorija u kojoj je mnogo poznatiji Pluton.
TNO je jedan od najudaljenijih vidljivih objekata u našem Sunčevom sistemu i, što je značajno, sugeriše da prazan deo svemira za koji se smatralo da postoji iza Neptuna u Kojperovom pojasu, u stvari nije prazan.
Sihao Čeng sa Instituta za napredne studije i njegove kolege Đaksuan Li i Eritas Jang sa Univerziteta Prinston došle su do otkrića identifikujući specifičnu putanju objekta na nebu. Novi objekat je zvanično proglašen otkrivenim 21. maja u Centru za manje planete Međunarodne astronomske unije, a studija je postavljena na preprint serveru arXiv, gde tek treba da prođe stručnu recenziju kolega.
Transneptunski objekti su male planete koje kruže oko Sunca na udaljenosti većoj od Neptunove orbite. Novi TNO je poseban iz dva razloga – ima ekstremnu orbitu i izuzetno je veliki.
- Afel objekta - najudaljenija tačka na orbiti od Sunca - na udaljenosti je više od 1.600 puta većoj od udaljenosti Zemlje od Sunca. U međuvremenu, njegov perihel - najbliža tačka Suncu u orbiti - je na udaljenosti 44,5 puta većoj od udaljenosti Zemlje od Sunca, slično Plutonovoj orbiti – rekao je Čeng.
Ova ekstremna orbita, za čije je obilaženje objektu potrebno približno 25.000 godina, ukazuje na složenu istoriju gravitacionih interakcija.
- Mora da je doživeo bliske susrete sa džinovskom planetom, što je prouzrokovalo njegovo izbacivanje u široku orbitu – rekao je Jang.
- Možda je bilo više od jednog koraka u njegovoj migraciji. Moguće je da je ovaj objekat prvo bio izbačen u Ortov oblak, najudaljeniji region našeg Sunčevog sistema, koji je dom mnogim kometama, a zatim vraćen nazad – dodao je Čeng.
- Mnogi ekstremni TNO imaju orbite koje izgledaju kao da se grupišu u određenim orijentacijama, ali 2017 OF201 odstupa od toga – objasnio je Li.
Ovo grupisanje je tumačeno kao indirektan dokaz postojanja još jedne planete u Sunčevom sistemu, Planete X ili Planete Devet, koja bi gravitaciono mogla da usmerava ove objekte u njihove opažene obrasce. Postojanje objekta 2017 OF201 kao izuzetka u takvom grupisanju moglo bi potencijalno da ospori ovu hipotezu.
Čeng i njegove kolege procenjuju da je prečnik objekta 2017 OF201 700 kilometara, što bi ga činilo drugim najvećim poznatim objektom na tako širokoj orbiti. Prečnik Plutona, koji je status planete izgubio 24. avgusta 2006, je 2.377 km. Potrebna su dalja posmatranja, potencijalno korišćenjem radio-teleskopa, kako bi se utvrdila tačna veličina objekta.
Tim je do otkrića došao proučavajući arhivske podatke, koji su dostupni svima.
(Telegraf Nauka/IAS)
Video: Sonda Parker ponovo dodirnula Sunce
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.