Nepoznata bakterija otkrivena na kineskoj svemirskoj stanici

J. V.
J. V.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Brisevi sa kineske svemirske stanice Tjangong (Nebeska palata) otkrivaju tragove bakterije, nikad viđene na Zemlji, sa karakteristikama koje joj mogu pomoći da funkcioniše u stresnim uslovima životne sredine stotinama kilometara iznad površine planete.

Nazivajući svoje otkriće po stanici, istraživači iz Šenžou svemirske biotehnološke grupe i Pekinškog instituta za sistemsko inženjerstvo svemirskih letelica kažu da bi proučavanje "niallia tiangongensis" i sličnih vrsta moglo biti "od suštinskog značaja" u zaštiti zdravlja astronauta i funkcionalnosti svemirskih letelica tokom dugih misija.

Briseve je posada Šenžou-15 uzela iz kabine na svemirskoj stanici u maju 2023. u okviru jednog od dva istraživanja Programa mikrobioma za stanište kineske svemirske stanice.

Naredne studije su pratile rast mikroba koji naseljavaju okruženje svemirske stanice, otkrivajući mikrobiom koji se razlikuje po sastavu i funkciji od onog koji se nalazi na Međunarodnoj svemirskoj stanici.

Čini se da je nova vrsta bliski rođak poznatom soju zvanom "niallia circulans" - štapićaste bakterije, koja živi u zemljištu, a koja je pre samo nekoliko godina prebačena u novu klasifikaciju roda, koja se ranije smatrala patogenim oblikom "bacillus".

Poput vrsta "bacillusa", niallia circulans i njegovi srodnici koji se nalaze u svemiru "pakuju" svoju esencijalnu hemiju u otporne spore da bi preživele vreme velikog stresa. Nije jasno da li je niallia tiangongensis evoluirao na stanici ili je stigao u obliku spora sa bar nekoliko svojih prepoznatljivih karakteristika.

Prema nedavno objavljenoj analizi njenih gena i funkcija, nova vrsta ima jedinstvenu sposobnost da razgradi želatin kao izvor azota i ugljenika, što je veština koja je zgodna kada treba da se napravi zaštitni sloj biofilma ispod kog bi se sakrila kada uslovi postanu malo lošiji.

Raznolika grupa mikroorganizama

S druge strane, izgleda da je izgubila sposobnost da koristi druge supstance pune energije koje njeni rođaci rado koriste.

Ne samo da ovo otkriva da "niallia" može biti raznolika gomila mikroorganizama, već pokazuje koliko se lako neke vrste bakterija mogu odomaćiti u našim orbitalnim staništima.

Takođe ne možemo mnogo da uradimo povodom toga. Ispitivanje 'čistih soba' koje je NASA koristila za pripremu misije na Mars Feniks otkrilo je desetine sojeva mikroba koji pripadaju 26 novih vrsta.

Nedavno istraživanje ovih novih bakterija otkrilo je da se njihova neverovatna sposobnost preživljavanja u uslovima za koje bismo pretpostavili da čine životnu sredinu sterilnom svodila na gene povezane sa popravkom DNK i otpornost na nivoe supstanci koje bi drugi mikrobi smatrali toksičnim.

Poznavanje svog neprijatelja je očigledno značajan korak ka suočavanju s njima. Ako ne možemo da sprečimo njihovo postojanje ili njihovu sposobnost da se prilagode, od vitalnog je značaja da možemo predvideti kako će se mikrobi prilagoditi životu u svemiru.

Da li ima pretnji po zdravlje astronauta?

Još nije utvrđeno da li "niallia tiangongensis" predstavlja bilo kakvu pretnju po zdravlje Tjangongovih astronauta, ali s obzirom na sposobnost njegovog rođaka da izazove sepsu kod imunokompromitovanih pacijenata i njegovu novootkrivenu sposobnost da razgrađuje želatin, potencijal zdravstvenih problema ovog i drugih svemirskih mikroba je ozbiljan problem.

Očiju uprtih na lansiranje misija na Mesec i dalje, nikada nije bilo važnije znati šta je odgovarajuće za male putnike koji dele naš prostor daleko od kuće.

Ovo istraživanje je objavljeno u Međunarodnom časopisu za sistematsku i evolucionu mikrobiologiju.

(Telegraf.rs / Science alert)

Video: Oprez: Srpska agencija bankrotirala, pa nastavila pod novim imenom

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>