Kosmos 482 pada na Zemlju i to nekontrolisano

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Sovjetska svemirska letelica Kosmos 482, koja je lansirana 1972. za istraživanje Venere, uskoro će pasti na Zemlju i to nekontrolisano, tvrde naučnici. Još je rano da se zna gde će tačno pasti, ali se očekuje da se to dogodi 10. maja, piše Gardijan.

Holandski naučnik Marko Langbrok predviđa da će ova letelica, koja zbog greške s pogonom nije 1972. uspela da napusti orbitu, pasti nazad na našu planetu brzinom od 240 kilometara na sat. Pod uslovom da ne sagori u atmosferi.

- Nije da ne postoji nikakav rizik, ali ne bi trebalo da budemo previše zabrinuti. Objekat je rečativno mali i čak i ako se ne raspadne prilikom ulaska u atmosferu, rizik je sličan nasumičnih udarima meteorita, kakvi se dešavaju nekoliko puta godišnje. Veći je rizik da te pogodi grom. Rizik je mali, ali ne sme potpuno da se zanemari – rekao je Langbrok.

Letelica Kosmos 482 teška je oko 500 kilograma. Veći deo same kapsule, koja je okrugla i ima prečnik od jednog metra, već je pao na zemlju. Glavni deo je u eliptičnoj orbiti već 53 godine i sada je počeo da gubi orbitu.

Veoma je moguće da će letelica Kosmos 482 preživeti ulazak u atmosferu jer je napravljena da izdrži gustu atmosferu Venere, rekao je Langbrod, stručnjak sa Univerziteta tehnologije Delft.

Naučnici sumnjaju da padobrani na letelici i dalje rade, ali da je moguće da je štit opstao. Kako kaže Džonatan Mekdauel iz Centra za astrofiziku Harvarda i Smitsonijena, bilo bi bolje da se štit raspadne jer ako se to ne desi metalni predmet od pola tone pašće sa neba.

Moguće je da će letelica Kosmos 482 završiti u okeanu, ali proračuni nisu još završeni.

Kosmos 482 lansiran je 31. marta 1972. Letelica je trebalo da stigne do Venere i bude deo slične misije kao Venera 8, koja je poletela 4 dana pre nje. Međutim, zbog problema sa raketnim pogonom ostala je u Zemljinoj orbiti, u kojoj se nalazi od tada. Prvi delovi letelice pali su nazad na Zemlju 3. aprila 1972, i to na Novi Zeland.

(Telegraf Nauka/The Guardian)

Video: Sonda Parker ponovo dodirnula Sunce

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>