Da li će astronauti NASA koji su zaglavljeni na MSS biti plaćeni za prekovremeni rad?

D. M.
D. M.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Suni Vilijams i Buč Vilmor su na Međunarodnoj svemirskoj stanici osam meseci duže nego što je planirano, ali će se uskoro vratiti na Zemlju.

Suni i Buč su poleteli na MSS 5. juna 2024. Bio je to treći i finalni test Boingove nove kapsule Starlajner, prvi sa posadom. Očekivalo se da misija traje samo osam dana, ali su astronauti i danas na svemirskoj stanici zbog problema sa Starlajnerom.

Izgleda da oboje, sa prethodnim iskustvom na MSS, nisu previše nesrećni zbog svoje situacije. „Prilično nam je dobro. Imamo hranu, imamo odeću. Imamo sjajne članove posade ovde“, izjavila je Vilijams za CNN nedavno.

„Ne osećamo se napušteno. Ne osećamo se zaglavljeno“, dodao je Vilmor. „Pripremljeni smo. Posvećeni smo. To je program putovanja ljudi u svemir: pripremamo se za sve zamislive neočekivane okolnosti“.

Vilijams je čak ostvarila novi rekord. Ranije ovog meseca, oboje su napustili svemirsku stanicu radi šetnje u svemiru. Prilikom te aktivnosti van letelice, Vilijams je oborila rekord u pogledu trajanja šetnje ženske osobe u svemiru. Nadmašila je bivšu astronautkinju NASA Pegi Vitson. Sada ima učinak od 62 sata i šest minuta ukupne šetnje u svemiru – tako da zauzima četvrtu poziciju na Nasinoj listi svih vremena.

Dakle, osim što su sposobni da žive u svemiru duže, što astronauti vole, da li oni imaju bilo koje druge dobiti zbog neočekivano dugog ostanka na MSS?

Odgovor je gotovo sigurno „ne“, kaže bivša astronautkinja Ketrin Kolmen. Dok su na MSS, astronauti imaju redovnu platu, a ne neku vrstu dodatne plate za prevremeni rad, dok NASA brine za životne troškove i hranu na MSS. Međutim, postoji neki mali iznos novca dnevno kao džeparac za sporedne aktivnosti. Kad je Kolmen 2010-2011. bila 159 dana na MSS, taj iznos je bio oko četiri dolara dnevno.

Koliko god te sume od četiri dolara bile slatke, Vilijams i Vilmor se spremaju za povratak na Zemlju za mesec dana. „Plan je da misija Kru 10 poleti 12. marta, dođe ovde i vrati nas oko 19. marta“, kaže Vilmor.

„Posade se smenjuju. Postoji period kad se to radi. Izmena ciklusa bi izazvala niz posledica u čitavom lancu“, dodao je on, objašnjavajući zašto nisu mogli da odu ranije. „Nikad ne bismo očekivali da dođu specijalno po nas ili bilo koga osim ako je u pitanju medicinski problem ili nešto u tom smislu. Tako da moramo održavati regularan ciklus.“

(Telegraf Nauka/IFL Science)

Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>