Volonteri uhvatili signal Vojadžera 1: Njihov radio-teleskop skoro triput manji od onog koji koristi NASA

A. I.
A. I.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 1

Volonteri koji rade na starom radio-teleskopu u selu Dvinglo, u holandskoj provinciji Drent, uspeli su da uhvate signal sa svemirske sonde Vojadžer 1, lansirane 1977. godine.

Sonda sa misijom da istraži spoljne planete Sunčevog sistema sada se nalazi gotovo 25 milijardi kilometara daleko od Zemlje, što je više od četiri puta veća udaljenost od Plutona, piše NL Times.

Iako je signal slab zbog ogromne udaljenosti, uspešno je detektovan, saopštila je organizacija koja upravlja teleskopom.

- Radio signali sonde putuju brzinom svetlosti, i trenutno je potrebno 23 časa da stignu do Zemlje - saopštili su iz organizacije.

Teleskop u Dvinglu, izgrađen 1956. godine, morao je da bude prepravljen kako bi uhvatio signale Vojadžera 1.

NASA koristi antene iz Mreže za duboki svemir, koje su dizajnirane za viši frekvencijski opseg i imaju prečnik od 70 metara, dok teleskop u Dvinglu ima prečnik od 25 metara.

Sonda Vojadžer 2 lansirana je 20. avgusta 1977, a Vojadžer 1 nešto kasnije – 5. septembra 1977. Cilj misije bio je istraživanje udaljenog dela Sunčevog sistema i one su prikupile podatke o Jupiteru, Saturnu, Uranu i Neptunu, a onda su nastavile put ka međuzvezdanom prostoru. Vojadžer 1 je napustio Sunčev sistem 25. avgusta 2012, a 5. novembra 2019. to je učinio i Vojadžer 2.

Obe letelice nose kroz svemir takozvanu „zlatnu ploču“. Na njoj su snimci sa Zemlje, od zvukova životinja i muzike iz različitih epoha do poruka za vanzemaljce na 59 jezika. Jedan od tih jezika je i srpski, a poruka koju je izgovorio Milan Smiljanić glasi: „Želimo vam sve najlepše sa naše planete“.

(Telegraf Nauka/Tanjug)

Video: Euklidove slike svemira

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>