Kina je predstavila dizajn nove višekratne letelice – spejs šatl Haolong moći će da prenosi teret do svemirske stanice Tjangong (u prevodu Nebeska palata) i nazad na Zemlju. Šatl je razvio Istraživački institut za dizajn letelica Čengdu, deo Korporacije za vazduhoplovnu industriju Kine (AVIC), po zahtevu kineske svemirske agencije CMSA, a cilj je bilo dizajniranje jeftine letelice za transport tereta u orbitu i njegov povratak na planetu.
Kina trenutno koristi robotske letelice Tjanžou, čije ime u prevodu znači „nebeski čamac“, za slanje tereta do Tjangonga, ali ove letelice sagorevaju u atmosferi i ne mogu da vrate teret na Zemlju.
Haolong bi trebalo da bude lansiran na vrhu rakete, a sletaće horizontalno, na pistu.
Kineski šatl dugačak je 10 i širok 8 metara, a biće težak oko 7 tona. Letelica je trenutno u fazi inženjerske verifikacije, kada se ispituju dizajn i sistemi, pa tek ako sve to prođe biće i napravljena.
- Spejs šatl Haolon je letelica sa krilima koja kombinuje karakteristike i svemirske letelice i aviona, što omogućava da bude lansirana u orbitu na raketi, a da onda sleti na pisti poput aviona – rekao je za CCTV Fang Yuanpeng, glavni dizajner šatla.
Šatl nije, poput nekadašnjeg američkog spejs šatla, predviđen za prevoz ljudi.
(Telegraf Nauka/Space.com)
Video: Euklidove slike svemira
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.