Astronomi posmatraju sudare oblaka u međuzvezdanom mehuru N59 koji stvaraju zvezde

D. M.
D. M.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Godine 2003, vizuelna inspekcija slika iz programa galaktičkog mapiranja GLIMPSE otkrila je postojanje velikog broja punih ili delimičnih prstenastih struktura. Astronomi pretpostavljaju da su ti prstenovi projekcije trodimenzionalnih čaura i nazivaju ih mehurima.

N59 je mehur prvobitno detektovan 2006. Nalazi se u prvom galaktičkom kvadrantu na srednjoj udaljenosti od oko 15.200 svetlosnih godina od Zemlje. Lokacija N59 je blizu dodira galaktičke prečage i spiralnog kraka (Štit-Kentaur), gde postoji miniregion aktivnog formiranja zvezda W43.

Ranije studije kažu da bi formiranje W43 moglo biti posledica sudara tokova gasa od prečage i kraka, što sugeriše da bi slični N59 mogao imati isto poreklo.

Teleskopske opservacije su omogućile astronomima koje predvodi En Čen sa Univerziteta Guangdžou da razlože gas N59 u četiri brzinske komponente nazvane Oblak A, B, C i D. Detektovali su četiri koliziona procesa između oblaka. Takozvani oblak-oblak kolizioni procesi mogu izazvati formiranje zvezda u raznim masenim opsezima, od mladih stelarnih objekata male mase do masivnih zvezda tipa OB.

Četiri procesa sudaranja dešavaju se: brzinom od 10km/s između Oblaka A i Oblaka B, brzinom od 18km/s između Oblaka A i Oblaka C, brzinom od 6km/s između Oblaka C i Oblaka D, i brzinom od 24km/s između Oblaka A i Oblaka D.

Otkriveno je da se Oblak B sudario sa Oblakom A, stvarajući u Oblaku A udubljenje oblika U i izazivajući formiranje barem pet grupa mladih stelarnih objekata. Sudar Oblaka C i Oblaka A napravio je sa zapadne strane Oblaka A udubljenje oblika U i izazvao formiranje barem tri grupe mladih stelarnih objekata i tri masivne zvezde.

Osim toga, rezultati sugerišu da se Oblak C možda sudario sa Oblakom A i Oblakom D istovremeno, što je zajedno izazvalo formiranje jedne grupe mladih stelarnih objekata. Takođe se ispostavilo da je sudar Oblaka A i Oblaka D proizveo masivnu zvezdu spektralnog tipa O9.5V, sa širećim regionom jonizovanog atomskog vodonika.

Stoga, istraživači smatraju da je mehur N59 aktivni region formiranja zvezda usled više oblak-oblak sudara.

(Telegraf Nauka/Phys.org)

Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>