• 0

Vreme čitanja: oko 1 min.

Na Saturnovom mesecu Titanu otkrivena mora tečnog ugljovodonika

J. V.

Vreme čitanja: oko 1 min.

Svemirski brod Kasini, koji je bio u misiji istraživanja Saturna i njegovih satelita, završio je misiju padom na površinu Saturna, međutim, deo obimne baze podataka tek sada se analizira

  • 0
Saturn, planeta, NASA Saturn, Foto: Instagram/nasa

Kasini, svemirski brod NASE, koji je od 2004. godine bio u misiji istraživanja Saturna i njegovih satelita, uključujući i najveći Saturnov mesec Titan, završio je svoju misiju padom na površinu Saturna 2017. godine, međutim, deo obimne baze podataka prikupljenih tokom 13 godina istraživanja Saturnovog planetarnog sistema tek sada se analizira.

Kasini je prikupio nove podatke o morima tečnog ugljovodonika na površini Titana, drugog najvećeg meseca našeg Sunčevog sistema i mesta koje se intenzivno proučava u potrazi za životom van Zemlje, prenosi Rojters.

Titan je obavijen narandžastom maglom i jedino je poznato nebesko telo pored Zemlje koje na površini ima tečna mora iako su to mase sastavljene od azota i organskih jedinjenja metana i etana, komponenti prirodnog gasa.

Studija NASA-e obuhvatila je tri mora blizu severnog pola Titana: Kraken Mare, koje je najveće i pokriva područje slično Kaspijskom moru, Ligeia Mare, drugo po veličini, koje je površini slično Velikom jezeru u Severnoj Americi i Punga Mare, veličine kao Viktorijino jezero u Africi.

Hemijski sastav ovih mora, bogatih metanom, varira u zavisnosti od njihove geografske širine.

Studija je takođe dokumentovala obim i širenje talasa na površini mora, što ukazuje na aktivne morske struje, tzv. tidalne struje koje se pojačavaju blizu ušća sporednih tokova nalik ušćima reka u mora.

Titan, širok 5.150 kilometara, drugi je po veličini satelit našeg Sunčevog sistema posle Jupiterovog Ganimedea i veći je od planete Merkur.

Titan i Zemlja su jedina nebeska tela u Sunčevom sistemu gde tečnost iz oblaka pada na površinu, teče kao reka, uliva se u mora i jezera na površini i isparava nazad u atmosferu gde ponovo započinje hidrološki proces.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Euklidove slike svemira

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>