Nanokristali kvarca otkriveni u atmosferi pufnaste planete udaljene od nas 1.300 svetlosnih godina
![WASP-17b WASP-17b](https://xdn.tf.rs/2023/10/17/veb-kvarc-460x0.jpg?ver=365373)
Korišćenjem Svemirskog teleskopa Džejms Veb naučnici su uspeli da detektuju dokaz postojanja nanokristala kvarca u oblacima planete WASP-17b, egzoplaneti koja pripada kategoriji nazvanoj „vreli Jupiteri“ i udaljena je od nas 1.300 svetlosnih godina. Ovo otkriće, koju je omogućio instrument MIRI, je prvi put da je silicijum dioksid primećen u atmosferi neke egzoplanete, navela je NASA.
- Uzbuđeni smo! Znali smo zahvaljujući snimcima Habla da verovatno ima aerosoli, sitnih čestica koje prave oblake ili izmaglicu, u atmosferi planete WASP-17b, ali nismo očekivali da one budu sačinjene od kvarca – rekao je Dejvid Grant, istraživač Univerziteta u Bristolu i autor studije o otkriću objavljene u Astrophysical Journal Letters.
Silikati čine veći deo Zemlje, Meseca, kao i drugih nebeskih tela sa čvrstom površinom i veoma su česti u galaksiji. Ali dosadašnja zrna silikata otkrivena u atmosferama egzoplaneta bila su napravljena od silikata bogatih magnezijumom poput olivina ili piroksena, ne samo kvarca, koji je čist silicijum dioksid.
- Očekivali smo da vidimo silikate bogate magnezijumom. Ali umesto toga vidimo nešto što verovatno predstavlja sitne čestice koje su potrebne da nastanu velika zrna silikata koja otkrivamo na hladnijim egzoplanetama i smeđim patuljcima – rekla je Hana Vejkfor sa Univerziteta u Bristolu.
Sa zapreminom sedam puta većom od Jupitera, a masom upola manjom od njega, WASP-17b je jedna od najvećih i „najpufnastijih“ egzoplaneta, navela je NASA. Orbitalni period planete je samo 3,7 dana.
(Telegraf Nauka/NASA)
Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Thor
Kakve su to svemirske godine 😃
Podelite komentar