• 1
 ≫ 

Vreme čitanja: oko 2 min.

Lansiranje uspelo, misija tek počela: Japan krenuo putem Indije i poslao letelicu na Mesec, uspeh neizvestan

 ≫ 

Vreme čitanja: oko 2 min.

Sonda SLIM tek početkom sledeće godine pokušaće bezbedno da se spusti na lunarnu površinu, dosadašnji japanski pokušaji sletanja bili su neuspešni

  • 1
Japan, JAXA, raketa, lansiranje Poletanje rakete HII-A iz Svemirskog centra Tanegašima u Japanu Foto: Kyodo/Newscom / Newscom / Profimedia

U orbitu je danas, u četvrtak 7. septembra, uspešno lansirana raketa HII-A, saopštila je Japanska agencija za aerokosmičko istraživanje (JAXA). Ona je u svemir sa sobom ponela satelit XRISM i sondu SLIM, koja bi trebalo da sleti na Mesec, navodi Phys.org.

Obe misije su veoma ambiciozne. XRISM je svemirski rendgenski spektroskopski teleskop koji će se koristiti za proučavanje nastanka nebeskih tela, a veruje se da bi mogao da pomogne i u rešavanju misterije nastanka univerzuma, saopštila je JAXA. U saradnji sa američkom agencijom NASA, oni će posmatrati jačinu svetla na različitim talasnim dužinama, temperaturu objekata u svemiru, kao i njihove oblike i osvetljenost.

Dejvid Aleksander, direktor Svemirskog instituta Rajs na Univerzitetu Rajs u Teksasu, rekao za Phys.-org da je ova misija značajna za proučavanje svojstva vrele plazme ili zagrejane materije koja čini veći deo svemira.

- Razumevanje raspoređivanja ove vrele plazme kroz prostor i vreme, kao i njeno dinamično kretanje, baciće novo svetlo na različite fenomene od crnih rupa, preko razvoja hemijskih elemenata i formiranja skupova galaksija – rekao je on.

Osim teleskopa, na japanskoj raketi je i SLIM, čije ime je skraćenica za „pametnu sondu za istraživanje Meseca“. On će do lunarne orbite stići tek za tri ili četiri meseca, a JAXA će sletanje pokušati tek početkom sledeće godine. Ako ovaj poduhvat bude uspešan, Japan će postati tek peta zemlja koja je uspešno spustila letelicu na Mesec. Do sada su to uradile SSSR, SAD, Kina i Indija. Takođe, u toku je svojevrsna nova svemirska trka povezana upravo sa lunarnim istraživanjima, pa su i Amerika i Kina najavile slanje ljudskih posada do kraja decenije.

SLIM, JAXA, Japan, sonda Prve fotografije lunarne sonde SLIM Foto: Handout / AFP / Profimedia

Kako je naveo zvaničnik JAXA Šiničiro Sakaji, agencija razvija precizniju tehonologiju sletanja lunarnih sondi. SLIM bi trebalo da je sposoban da se spusti na najviše 100 metara od planirane tačke sletanja.

SLIM je mala letelica visoka 2,4 meta, duga 2,7 i široka 1,7 metara. Tokom poletanja imala je 700 kilograma, ali skoro 70 odsto njene težine čini gorivo. On će leteti ka Mesecu prilično dugo, između tri i četiri meseca, a onda će oko mesec dana provesti u orbiti spremajući se za sletanje u krater Šioli, navodi Space.com.

SLIM nosi dve mini sonde, koje će biti izbačene na lunarnu površinu nakon sletanja. One će pomoći timu na Zemlji da prati status velike sonde, da snimi okolinu i obezbedi direktnu komunikaciju.

Japan je već slao na Mesec sondu nazvanu OMOTENASHI, ali ona nije uspela bezbedno da sleti. Osim toga, u aprilu se raspala i lunarna sonda privatne japanske kompanije „Ispace“.

(Telegraf Nauka/Phys.org/Space.com)

Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Природа и ду(х)ша

    14. septembar 2023. | 19:41

    Цитирам: "...a veruje se da bi mogao da pomogne i u rešavanju misterije nastanka univerzuma..."; Срж ове мистерије (тајне) не може да разреши нико, и никада, могже се само нагадђати, па чак ни разрешење тајне тамне невидљиве енергије неби разрешило ову тајну. А о тамној енергији тек се говори последњих година, или неку деценију, но још је Тесла рекао, парафразирам, да се видљива енергија ствара тако што се невидљива енергија променом прелива у видљиву. Па ето!

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>