• 2
 ≫ 

Vreme čitanja: oko 2 min.

Naučnici su možda rešili najveću misteriju Sunca

 ≫ 

Vreme čitanja: oko 2 min.

Novootkriveni brzi magnetni talasi mogli bi objasniti zašto je Sunčeva korona toliko vrela.

  • 2

Decenijama se naučnici muče da objasne zašto temperature u spoljašnjem sloju Sunčeve atmosfere, koroni, dostižu neverovatnih milion stepeni Celzijusovih. Površina Sunca ima temperaturu od samo otprilike 6.000 stepeni, a pošto je korona dalje od izvora toplote unutar zvezde – spoljni sloj atmosfere trebalo bi, u stvari, da bude hladniji, piše Space.

Nove opservacije sa svemirske letelice „Solarni orbiter“ pokazuju šta bi moglo biti razlog te misteriozne vreline. Pomoću snimaka napravljenih kamerom koja detektuje ektremnu ultraljubičastu svetlost visoke energije koju emituje Sunce, naučnici su otkrili brze magnetne talase malih razmera koji se vrtlože na površini Sunca. Ovi brzo oscilirajući talasi proizvode toliko energije, prema najnovijim kalkulacijama, da bi mogli objasniti vrelinu korone.

Naučnici su ranije detektovali sporije magnetne talase, ali se činilo da oni ne proizvode dovoljno energije da objasne enormnu temperaturnu razliku između površine i spoljnog sloja atmosfere Sunca.

„Tokom poslednjih 80 godina, astrofizičari pokušavaju da reše ovaj problem i sad se pojavljuje sve više dokaza da se korona može zagrevati putem magnetnih talasa“, kaže Tom van Dorselare, profesor fizike plazme na Katoličkom univerzitetu u Levenu u Belgiji.

Novootkrivene strukture mogu se videti u snimku iz oktobra prošle godine. Svaka magnetna oscilacija je manje od 10.000 kilometara široka. Radi poređenja, solarni disk ima prečnik od 1.392.000 kilometara.

Solarni orbiter, lansiran u februaru 2020, pravi najbliže snimke zvezde u centru našeg solarnog sistema. Iako teleskopi sa Zemlje mogu dati slike Sunca u većoj rezoluciji, oni ne mogu proučavati ekstremni ultraljubičasti deo solarnog svetlosnog spektra. Pošto su te frekvencije filtrirane kroz Zemljinu atmosferu, teleskopi na Zemlji ne vide mnoge od ključnih fenomena koji utiču na ponašanje Sunca.

Solarni orbiter, koji redovno prilazi na manje od 77 miliona kilometara od Sunca (bliže od orbite Merkura, najunutrašnjije planete solarnog sistema), nema te probleme. U prvim snimcima Sunca, objavljenim u junu 2020, Solarni orbiter je pronašao druge pokazatelje procesa koji bi mogli igrati ulogu u misteriji koronalnog zagrevanja.

David Bergmans, glavni istražitelj za snimke ekstremne UV svetlosti i solarni fizičar u Kraljevskoj opservatoriji Belgije dodaje da će istarživači sad posvetiti više vremena izučavanju novootkrivenih magnetnih talasa na površini Sunca.

„Pošto su rezultati ukazali na ključnu ulogu brzih oscilacija u zagrevanju korone, posvetićemo mnogo pažnje otkrivanju magnetnih talasa više frekvencije“, rekao je on.

(Telegraf Nauka/Space)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>