„Neuspešna zvezda“ postala je najhladniji do sada otkriveni izvor radio-talasa

 
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Astronomi su otkrili najhladnije do sada otkriveno nebesko telo koje emituje radio-talase, saopštio je Univerzitet u Sidijeju, a preneo Space.com. Ova „neuspešna zvezda“ nazvana T8 Dwarf WISE J062309.94−045624.6 je smeđi patuljak manji od Jupitera i sa temperaturama sličnim logorskoj vatri na zemlji.

Sa temperaturom od samo 425 stepeni, smeđi patuljak je ekstremno hladan u poređenju sa Suncem i sličnim zvezdama. Tek otkrivena „neuspešna zvezda“ nije najhladnija do sada otkrivena, ali jeste najhladnija koja emituje radio-talase, navode naučnici.

- Veoma je retko nađi ultrahladne smeđe patuljke koji šalju radio-talase. Razlog za to je što njihova dinamika takva da ne proizvode magnetna polja potrebna za emitovanje radio talasa koje može da se detektuje sa Zemlje. Otkrivanje smeđeg patuljka koji emituje radio-talase je veoma značajno otkriće – rekao je Kovi Rouz, doktorand Škole za fiziku Univerziteta u Sidneju, navodi se u saopštenju.

Smeđi patuljci nemaju masu potrebnu za pokretanje nuklearne fuzije vodonika u helijum u svom jezgru, što je proces koji je karakterističan za zvezde. Zato je važno proučavanje ovakvih kugli gasa, jer može da pomogne naučnicima u shvatanju razlike i granica između planeta koje su gasni džinovi i zvezda.

T8 Dwarf WISE J062309.94−045624.6 prvi su primetili naučnici sa Instituta tehnologije Kalifornije (Caltech) 2011. Nalazi se na udaljenosti od 37 svetlosnih godina od Zemlje. Njen prečnik je između 65 i 95 odsto Jupitera, ali masa joj je mnogo veća, negde između 4 i 44 puta je veća od mase najveće planete u našem Sunčevom sistemu.

- Bolje shvatanje ovog ultrahladnog smeđeg patuljka pomoći će nam da shvatimo evoluciju zvezda, uključujući i to kako stvaraju magnetna polja – rekao je Rouz.

Naučni rad o ovom otkriću objavljen je u žurnalu The Astrophysical Journal.

(Telegraf Nauka/Space.com)

Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>